Właśnie skończyłeś studia? Wspaniale! I co dalej?

Ukończenie studiów licencjackich to milowy krok w życiu. Jeśli właśnie jesteś w tym czasie, to przede wszystkim serdecznie Ci gratuluję! Dobra robota! Prawdopodobnie najlepszy okres Twoich młodzieńczych lat właśnie dobiega końca i czas pożegnać się z studenckim życiem. Przed Tobą kolejny etap, zdecydowanie inny, ale to wcale nie oznacza – jak większość myśli, że gorszy. Pewnie już nie raz zadałeś sobie pytania lub usłyszałeś je od innych: ,,Co dalej?”,  ,,Co przyniesie przyszłość ?”.

Istotne jest to, abyś zastanowił się, co chcesz robić dalej ze swoim życiem. Każdy wybiera inną drogę i każda może być właściwa. Nie pozwól sobie wmówić że ta, którą Ty wybierzesz jest gorsza od tej, na którą zdecydowali się Twoi znajomi, bo np. większość z nich idzie na studia magisterskie, a Ty nie.

Mam dziś dla Ciebie kilka wskazówek dotyczących kroków, które warto podjąć lub nad którymi warto zastanowić się po otrzymaniu dyplomu. Nie mam zamiaru wmawiać Ci, że pierwszy rok po studiach będzie przepełniony euforią, równą zamknięciu za sobą drzwi uczelni. Może być ciężko. Daj sobie trochę czasu na przemyślenie kolejnych kroków, a poniżej znajdziesz kilka rad, które – mam nadzieję – pomogą Ci podjąć właściwe decyzje.

Studia magisterskie 

Zastanów się, czy na pewno chcesz iść na dalsze studia, na przykład magisterskie? Jeśli czujesz w środku niedosyt i kolejne lata studiów to jest to, czego teraz potrzebujesz – cudownie! Jeśli natomiast nie wiesz, co ze sobą zrobić, a studia magisterskie wydają się być jedynym sposobem na zyskanie czasu do namysłu i oszczędzenie sobie odpowiadania na pytania typu : ,,Co zamierzasz dalej?”, to, proszę Cię, nie rób tego! Nie marnuj kolejnych lat tylko po to, aby ”coś” robić! Albo dlatego, że tak robią znajomi. Zrób sobie przerwę, zastanów się i znajdź właściwą drogę! Pamiętaj, że dla Twojego przyszłego pracodawcy ważniejsze jest Twoje doświadczenie zawodowe, niżeli magister przed nazwiskiem i zero doświadczenia!

Staż/pierwsza praca

Chciałbyś iść do pracy ? Super! Im szybciej zaczniesz szukać, tym lepiej dla Ciebie. Skończyłeś studia, masz dyplom w kieszeni, czas więc zdobyć trochę doświadczenia. Pamiętaj, Twoja pierwsza praca najprawdopodobniej nie będzie pracą Twoich marzeń. Nie będzie też pewnie dobrze płatna, ale to nie jest tak istotne w tym momencie. Najważniejsze, abyś zaczął. Zobaczył, jak wygląda praca od 9-5 oraz dowiedział się, w którym kierunku chciałbyś poprowadzić swoją karierę. Może okazać się, że praca, która wydawała Ci się być tą ,,najfajniejszą’’, w rzeczywistości może okazać się nie być tym, czego oczekiwałeś. Warto to sprawdzić jak najszybciej i zastanowić się nad planem B.

Dyplom to za mało

Pamiętaj, że w dzisiejszych czasach dyplom nie jest przepustką do dobrej kariery. Jeśli nie jesteś tego jeszcze świadomy, szybko się przekonasz. Poza ukończonymi studiami pracodawcy oczekują dziś czegoś więcej – doświadczenia, znajomości języków obcych, soft skills, czyli umiejętności miękkich. Jeśli tego nie masz, schowaj dumę do kieszeni i zaakceptuj ten darmowy staż lub kiepsko płatną pracę! Oczywiście, pod warunkiem, że firma jest naprawdę tego warta. Często taki staż może otworzyć Ci dużo możliwości i bardo dużo Cię nauczyć. Może więc warto zagryźć zęby i przemęczyć się te parę miesięcy? Ale nie idź na byle jaki staż, który nic nie wniesie do Twojego życia zawodowego. Znajdź taki, który da Ci możliwość rozwoju – w przeciwnym razie będzie to strata czasu. Skończyły się czasy, że jedyne co robimy na stażu, to parzymy herbatę!

Masz dyplom w kieszeni, ale nadal nie wiesz co chcesz robić w życiu…Nie martw się. Nie jesteś sam. Naprawdę niewiele osób wie, mając 20 parę lat, jak ich kariera zawodowa będzie wyglądać. I NIE MA NIC W TYM ZŁEGO. Nie załamuj się, tylko poszukaj pomocy lub pozwól sobie pomóc.

Jakie masz opcje? 

Znajdź pracę w korporacji (w jakiejkolwiek branży) i po prostu sprawdź, co Ci się w pracy podoba, a czego na pewno nie chcesz robić. Daj sobie parę miesięcy i poznaj siebie lepiej, swoje umiejętności. Sprawdź, czy kariera korporacyjna to na pewno jest coś dla Ciebie. Teraz jest na to najlepszy czas – jesteś młody i możesz pozwolić sobie na próbowanie różnych rzeczy i popełnianie błędów.

Poszukaj pomocy. Porozmawiaj z ludźmi, którzy Cię inspirują i którzy robią zawodowo to, co Ty chciałbyś robić! Zapytaj o ich ścieżkę kariery. Jak zaczynali, jakie mogliby dać Ci rady?

Porozmawiaj z Konsultantem Kariery. Taka osoba wie, jak Ci pomóc i czasem kilka pytań, które Ci zada, kilka wskazówek, które Ci da, naprawdę mogą otworzyć Ci oczy. Sama miałam przyjemność prowadzić tego typu konsultacje z kilkoma osobami. Szczera rozmowa i moje trafne pytania pomogły zdecydować im, co zrobić dalej!

Zrób sobie przerwę i wyjedź! Myślałeś kiedyś o Gap Year? Jeśli nie wiesz, co to jest, to zachęcam Cię do przeczytania mojego wpisu tutaj. Zawsze chciałeś podróżować, ale nie miałeś na to czasu? Zaraz po studiach to najlepszy moment. Jeszcze nie zacząłeś pracy, pewnie jeszcze nie masz większych zobowiązań, więc kiedy, jak nie teraz? Wyjedź gdzieś na parę miesięcy, może na rok. Naucz się języka obcego. Zobacz, jak żyją inni ludzie – poznaj inne kultury. Zmiana otoczenia pomaga spojrzeć w głąb siebie, a tym samym podjąć bardziej świadome decyzje w przyszłości. Gwarantuję Ci, że wrócisz zainspirowany, z głową pełną nowych pomysłów! Ale nie tylko. Czas poświęcony na podróżowanie i naukę języka wyróżnia Cię pozytywnie wśród kandydatów do pracy, ponieważ wymaga rozwinięcia, wspomnianych wyżej, tzw. umiejętności miękkich. Podróżowanie to coś znacznie więcej, niż odskocznia od życia codziennego. To świadczy, że potrafisz zorganizować się, podejmować samodzielne decyzje i być samowystarczalnym. A jeśli jeszcze w tym czasie podejmiesz pracę, Twój potencjalny pracodawca z pewnością zatrzyma wzrok na Twoim CV.

Dopracuj swoje CV. Nieważne, jaką drogę wybierzesz dla siebie po studiach, ale w każdym przypadku konieczne będzie posiadanie dobrze napisanego CV. Twoje CV to Twoja wizytówka. Wbrew pozorom, nie jest łatwo napisać CV i możesz mieć z tym niemały problem, dlatego warto poszukać pomocy. Pamiętaj, zanim spotkasz się z pracodawcą osobiście, najpierw czyta on Twoje CV, więc zadbaj o to by było NAPRAWDĘ rewelacyjne i żeby się wyróżniało! Ale to nie wszystko – CV to dopiero początek. Pamiętaj, że najprawdopodobniej musisz przebić się przez rzeszę kandydatów na stanowisko, które Cię interesuje. Co więcej, potrzebujesz jeszcze listu motywacyjnego, aby wyróżnić się się wśród innych.  Następnie przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej. Naucz się POPRAWNIE odpowiadać na pytania, które padają podczas rozmowy o pracę, na przykład: ,,Proszę opowiedzieć coś o sobie”. Czy aby na pewno wiesz, jak powinna wyglądać poprawna odpowiedź?

Nie poddwaj się zbyt szybko i nie akceptuj byle jakiej pracy. Nie podejmuj jakiejkolwiek pracy, byle coś robić. Chyba że Twoje poszukiwania trwają już naprawdę długo, wtedy lepiej wykazać się przedsiębiorczością i nie pozwolić, by luka w życiorysie urosła do podejrzanych rozmiarów. Zanim to jednak nastąpi, poświęć dużo czasu i włóż dużo wysiłku w znalezienie pracy związanej z kierunkiem Twoich studiów lub z Twoimi zainteresowaniami. Nie poddawaj się zbyt szybko!

Ryzykuj! Nie bój się ryzykować, nie bój się robić błędów i próbować nowych rzeczy. Teraz możesz, teraz jest najlepszy na to czas. Wychodź ze swojej strefy komfortu i nawet rób rzeczy, które Cię przerażają. Na pewno zaowocuje to w przyszłości! Nawet jeśli popełnisz błąd, nawet jesli się nie uda – zawsze zostanie z Tobą wartościowe doświadczenie!

Przeanalizuj, w czym jesteś dobry. I wykorzystuj to, na przykład, na rozmowach kwalifikacyjnych. A co ważniejsze – zastanów się, jakich umiejętności Ci brakuje, czego musisz się jeszcze nauczyć i koniecznie weź się za to. Na przykład nauka języka. Wszyscy wiemy, że ogromna ilość ofert pracy wymaga znajomości, najczęściej, języka angielskiego. Nie zwlekaj z nauką.

Znajdź ludzi, którzy żyją tak, jak Ty chciałbyś żyć. Porozmawiaj z nimi, zainspiruj się i idź tą drogą, która oni szli, jak zaczynali. Poproś o porady. Prędzej czy później na pewno dotrzesz tam, gdzie oni są dzisiaj. Możesz mi nie wierzyć, ale mi osobiście właśnie takie rozmowy pomogły najbardziej. Może wcale nie marzysz o wielkiej karierze, a chciałbyś poświęcić się czemuś innemu?

Masz pomysł na biznes? PRÓBUJ!  Tę drogę wybrałam ja, mimo iż nie od razu wiedziałam, że to będzie tą właściwą. Zanim doszłam do miejsca, w którym jestem, przerobiłam wszystkie powyższe punkty. Ostatecznie zwyciężyła miłość do bycia samej sobie szefem i robienia tego, co jest nie tylko pracą, ale i pasją i przyjemnością. Dziś nie wyobrażam sobie robić czegokolwiek innego.

A jeśli nadal nie wiesz, co jest dla Ciebie dobre w tym momencie, daj sobie czas, pomyśl nad wyjazdem za granicę, żeby po prostu zwiedzić świat, poznać ludzi, zarobić pieniądze i dać sobie troszkę czasu do namysłu. Może warto podjąć pracę jako Au pair lub Stewardessa? Warto dać sobie ,,chwilę’’, zanim podejmiesz zbyt pochopną decyzję. Na pewno nie zamykaj się w domu w czterech ścianach i nie użalaj się nad swoim losem! Wszystko w Twoich rękach!

A przede wszystkim…

Bądź cierpliwy. Jeśli ktoś Ci powiedział, że po studiach wszystko będzie już wspaniałe i proste, to Cię okłamał. Pierwszy rok może być dość ciężki. Szukanie pracy, odnajdywanie siebie, właściwej drogi i miejsca do życia może być bardzo trudne, ale – uwierz mi – jeśli mocno się do tego przyłożysz, na koniec dnia będziesz z siebie dumny. Na ten moment daj z siebie wszystko, ciężko pracuj, a za jakiś czas na pewno zobaczysz, że to wszystko było tego warte : )


Pamiętaj też, że to Twoje życie i Ty wiesz najlepiej, co jest dla Ciebie dobre. Nie słuchaj rodziców, którzy mówią Ci: ,,Idź dalej na studia”. Nie słuchaj koleżanek, które myślą, że wiedzą lepiej, co jest dla Ciebie dobre. Pytaj o rady te osoby, które osiągnęły to, co Ty chcesz osiągnąć, a nie te, które nie mają pojęcia o tym, czego Ty pragniesz. Nie idź za tłumem, idź swoją drogą, bo tylko ta jest właściwa. NIEWAŻNE, czy pójdziesz dalej na studia, wyjedziesz za granicę czy założysz rodzinę i oddasz się macierzyństwu. To jest TWOJE życie i rób tak, jak podpowiada Ci intuicja!  

Nie każdy musi być magistrem, nie każdy musi mieć stanowisko prezesa,  pracować w najlepszych firmach, czy rozwinąć karierę w ciągu 5 lat. Każdy z nas jest inny. Jestem pewna, że to Ty znasz najlepszą dla siebie drogę i taką też wybierzesz. A jeśli potrzebujesz pomocy w określeniu jej, daj sobie pomóc!

A na koniec proszę Cię o jedno! Zastanów się najpierw czym dla Ciebie jest szczęście i co oznacza sukces? Sukces wcale nie musi równać się z wysoką pozycją w znanej korporacji, jak większości się wydaje : ) 


MOJA OFERTA 

Mam wielką nadzieję, że porady, które właśnie przeczytałeś przydadzą Ci się podczas podejmowania decyzji.

Zdaję sobie jednak sprawę, że samemu może być Ci ciężko odnaleźć tę właściwą drogę. Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy i chciałabyś, abym Ci w tym pomogła to zapraszam do kontaktu. Prowadzę konsultacje w Londynie, a najczęściej przez Skype.

Gdybyś chciał poczytać opinie na mój temat od osób, które uczę angielskiego jak i przygotowuję do rozmów kwalifikacyjnych, to zapraszam na: http://www.e-korepetycje.net/vendi0612

Jeśli potrzebujesz dobrze napisanego CV, a nie wiesz jak się za to zabrać, zapraszam również do kontaktu.

EMAIL: kornelia.wawrzynowicz@gmail.com

14 thoughts on “Właśnie skończyłeś studia? Wspaniale! I co dalej?

  1. Wykonujesz świetną, bardzo potrzebną pracę. Dzięki niej mnóstwo osób odnajdzie właściwą drogę. Oby więcej takich ludzi ja wybrałam specjalność edukacja dorosłych z doradztwem społeczno-zawodowym. Cieszę się, że mogłam się tego uczyć, Ale w swoich dotychczasowych miejscach pracy nie mogłam wykorzystać swoich umiejętności. Niestety.

    Kasia z made by Goch

  2. Nie ma co ukrywać- nawet mając całkiem określone plany na życie, oni często nas zaskakuje i na swojej drodze stawia masę różnych pomysłów, przygód i niespodzianek. Dlatego przede wszystkim nie warto się martwić brakiem planów: -)

  3. Ja już dawno po studiach, ale pracuję z ludźmi, którzy się pomylili w wyborze kierunku studiów i potem miejsca pracy. Zauważyłam, że wyjazd na rok oraz szukanie ludzi z podobnymi pasjami, a potem przekwalifikowanie, w większości przypadków, które “przerobiłam” zadziałały! Świetny artykuł:)

  4. Gdybym w tej chwili miała wybór, prawdopodobnie w ogóle nie poszłabym na studia – od razu otwierałabym własną działalność, i dopiero wtedy kształciła się w wybranym kierunku 😉

  5. “To jest TWOJE życie i rób tak, jak podpowiada Ci intuicja! ”
    Pięknie napisane zdanie, pod którym się podpisuje rękoma i nogami 🙂 trzeba robić tak żeby być szczęśliwym 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *