Ty też planujesz powrót do Polski? Czy na pewno jesteś gotowy? Zadaj sobie te pytania, zanim wrócisz

Coraz częściej słyszy się, że wiele osób, które kiedyś wyemigrowały do Anglii, planują w najbliższym czasie powrót do Polski. Na Facebooku powstają grupy dla wracających, a liczba członków przystępujących do grup rośnie z dnia na dzień! Jedna z nich liczy już ponad 50 tysięcy osób!

BREXIT jako główny powód powrotu do Polski. Czy aby na pewno?

W Londynie od paru miesięcy zrobiło się bardzo głośno na temat fali powrotów Polaków do naszego ojczystego kraju. Przyczyny ich powrotów bywają różne, ale najczęściej słyszy się, że kluczowym czynnikiem, który wpływa na podjęcie ich decyzji jest Brexit.

Wydaje mi się, że raczej chodzi o konsekwencje jakie za sobą niesie Brexit, a nie Brexit sam w sobie.

A powody skłaniające do powrotu mogą być następujące:

 • Funt nie ma już takiej wartości jak dawniej. Kiedy funt wynosił ok. 7 zł, warto było tutaj przyjeżdżać i pracować. Obecnie nie jest to już takie opłacalne i ludzie dostrzegli, że nie są w stanie zarobić tutaj takich pieniędzy, jak kiedyś. Wiele osób przyjechało, aby oszczędzić tu pieniądze np. na wybudowanie domu lub otworzenie własnego biznesu. Przez spadek wartości funta pobyt tutaj nie jest już taki opłacalny i ludzie podejmują decyzję o powrocie.
 • Nie jest też tajemnicą, że Brytyjczycy zagłosowali za Brexitem ponieważ mają dość emigrantów (w tym też poniekąd Polaków) w swoim kraju. Powody są różne – zajmowanie miejsc pracy, ataki terrorystyczne i wiele innych. Prawdę mówiąc, trochę się im nie dziwię. Patrząc na liczbę imigrantów mieszkających tutaj obecnie, nie dziwi mnie, fakt, że czasami mogą mieć po prostu dość. O tej niechęci nie mówiło się tak dużo, jak mówi się teraz, po ogłoszeniu wyników referendum. Polacy zaczęli się czuć tutaj niechciani i zdecydowali o powrocie do Polski.

Oczywiście jest jeszcze milion innych przyczyn, dlaczego ludzie wracają. Nieważne jednak jaki jest powód powrotu, jeżeli jesteście pewni swojej decyzji i na samą myśl o powrocie uśmiechacie się do siebie, to zdecydowanie powinniście to zrobić. Nie ma w tym nic złego, że tęsknicie za ojczyzną, że chcecie wrócić do rodziny, a może po prostu okazało się, iż życie za granicą nie jest dla Was i to nie Wasza bajka.

Naprawdę nie ma nic w tym złego, nie ma się czego wstydzić, ani tym bardziej do niczego zmuszać.

Ale warto jednak pamiętać, że powrót do Polski może nie być wcale tak cudowny i łatwy jak nam się wydaje. Mieszkając za granicą przez dłuższy czas szybko przyzwyczajamy się do ”zachodniego” życia i  zapominamy całkowicie, dlaczego właściwie z tej Polski wyjechaliśmy. Zaczynamy idealizować ojczyznę, tym samym zapominając, czego nie mogliśmy tam znieść i zaakceptować przed wyjazdem.

Aby uniknąć rozczarowania lub podjęcia złej decyzji, warto zadać sobie kilka pytań przed powrotem i szczegółowo przeanalizować, czy aby na pewno powrót jest tym, czego faktycznie chcemy.

Warto również mieć ułożony plan na powrót, ponieważ nikt nie będzie na nas tam czekał z rozłożonym czerwonym dywanem, szampanem i pracodawcą, czekającym z otwartymi ramionami. Niestety nie. Czasem powrót do Polski po kilku latach na obczyźnie, może być odczuwany jako kolejna emigracja. Warto o tym pamiętać i się do tego dobrze przygotować.

Jakie warto zadać sobie pytania przed powrotem do kraju?

 • Dlaczego wyjechałeś z Polski? Jaki był powód(y) Twojej emigracji kilka lat temu?
 • Dlaczego wtedy podjąłeś takie kroki? Dlaczego wtedy wyjechałeś?
 • Jak to wygląda teraz? Czy Twoje życie polepszyło się, czy pogorszyło? Dlaczego?
 • Czy powody, które wtedy się pojawiły i zadecydowały o Twojej emigracji, nie są już istotne lub zmieniły się?
 • Jeśli powodem były zarobki, zastanów się jak będzie to wyglądało po powrocie? Czy teraz będzie Ci łatwiej znaleźć pracę/zarabiać tyle, ile chcesz? Masz obecnie więcej umiejętności niż przed wyjazdem?
 • Masz plan na siebie po powrocie?

Dlaczego chcesz wracać? Co jest głównym powodem?

Bądź ze sobą szczery, powód – ”bo tak”, bo BREXIT –  nie jest zbyt dobrym motywem. Podejdź do tego odpowiedzialnie i zrób sobie listę plusów i minusów. Zapisz zarówno plusy, jak i minusy powrotu.

Popytaj znajomych i rodzinę jak sytuacja w Polsce wygląda obecnie. Pojedź sam na 2 tygodnie i sprawdź, jak Ci się tam żyje.

Po kilku latach na obczyźnie dla większości osób ciężko jest wrócić do polskiej rzeczywistości. Jeśli Twój powód powrotu jest naprawdę ważny (np. rodzina, dzieci), to wierzę, że sobie poradzisz. Ale jeśli wracasz, bo myślisz, że tam będzie łatwiej, to pamiętaj, że „wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma”. Jeśli wmawiasz sobie ”Anglia to nie dla mnie”, przypomnij sobie siebie sprzed kilku lat przed wyjazdem, czy Polska była wtedy dla Ciebie?

Jak to będzie po powrocie? Jak będzie wyglądało Twoje życie? 

Jestem pewna, że obecnie, myśląc o powrocie masz taki obraz – więcej czasu dla rodziny, weekendy ze znajomymi, polskie jedzenie, za którym tęsknisz, super praca, bo przecież znam trochę angielskiego.

Niestety, obawiam się, że możesz się troszkę rozczarować.  

Fakt, możliwe, że będziesz miał więcej czasu dla rodziny, ale to cieszy przez chwilę. Potem wraca życie codzienne, codzienne obowiązki i nadal czasu jest mało. Dodatkowo zaczynają się kłótnie, sprzeczki, zmęczenie po pracy i nadal tego czasu nie będzie tak dużo, jakbyś tego oczekiwał. Weź to pod uwagę.

Weekend ze znajomymi – często wygląda to tak, że po paru latach na obczyźnie tych znajomych w Polsce jest coraz mniej. Każdy ma przecież swoje życie, mieszka gdzie indziej i może nie mieć już tyle wolnego czasu dla Ciebie, jak to miało miejsce wcześniej. Czas się bowiem nie zatrzymał, lata mijały. Może się okazać, że już nic nie jest takie, jak dawniej.

Nie mówię, że nie czekają na Ciebie w Polsce znajomi, chciałabym jednak, abyś pamiętał, że oni też mają swoje życie, które przez te lata się zmieniło. I oni nie powinni być powodem Twojego powrotu.

Rodzina i przyjaciele po jakimś czasie przestaną Ci wystarczać, będziesz chcieć więcej.

Czy znajdę pracę, jeśli wrócę do Polski?

Super praca czekająca na Ciebie w Polsce? Hm…Na pewno pracę po pobycie np. w Anglii będzie Ci dużo łatwiej zdobyć. Znajomość języka, nowe umiejętności, doświadczenie za granicą to coś, co często przyciąga polskiego pracodawcę, ALE nie oznacza to, że praca będzie na Ciebie tam czekała, albo że zarobki będą WOW. Mogą być lepsze, ale pamiętaj, że wciąż będziesz w Polsce, więc Twoja pensja będzie dostosowana do warunków panujących w Polsce. Przemyśl, czy aby na pewno Ci to odpowiada. Zapytaj siebie, jakie zarobki byłyby dla Ciebie satysfakcjonujące i czy jesteś w stanie się z nich utrzymać.

Bardzo ważne jest to, abyś miał plan na swoją ścieżkę kariery po powrocie do Polski.

 • Gdzie chcesz szukać pracy?
 • Jakimi umiejętnościami się wyróżniasz?
 • Masz gotowe CV? Pamiętaj, że nie może być byle jakie. Musi być naprawdę dobre! Wiesz jak je napisać?
 • Ile chciałbyś zarabiać? Jesteś w stanie to osiągnąć w Polsce?

Przypomnij sobie, dlaczego przyjechałeś do Anglii? Czy osiągnąłeś podczas pobytu to, co chciałeś osiągnąć?

Może chciałeś poprawić swój angielski, zdobyć doświadczenie, zarobić konkretną ilość pieniędzy?

Zanim zdecydujesz się na powrót, zapytaj siebie, czy osiągnąłeś to, co sobie założyłeś przed wyjazdem? Jeśli tak, to wspaniałe – możesz być z siebie dumny. Jeśli jeszcze nie, może przed powrotem warto osiągnąć założenia, aby nie wracać z uczuciem, że Ci się coś nie udało?

DECYZJA O POWROCIE

Decyzja o powrocie jest bardzo ciężką decyzją, ale jeśli po odpowiedzeniu sobie na powyższe pytania, nadal czujesz, że chcesz wracać, TO ZRÓB TO KONIECZNIE!

Zrób to, jeśli to sprawi, że będziesz szczęśliwy (nie na chwilę, na dłuższą metę). Wróć do Polski z konkretnym planem i jestem pewna, że Ci się uda i wszystko się dobrze ułoży.

Zadaj sobie te wszystkie pytania i odpowiedź na nie szczerze. Jeśli zdecydujesz się na powrót, to upewnij się, że Twoje powody są naprawdę ważne, a nie są błahostkami lub wymówką i nadzieją, że gdzieś indziej będzie łatwiej, bo wcale może tak nie być.

Pamiętaj jednak, że nie może być to chwilowy impuls, tylko naprawdę odpowiedzialna decyzja. Dom jest tam, gdzie serce Twoje i gdzie czujesz się najlepiej. Jeśli tym miejscem jest Polska, to wróć jak najszybciej i pozwól sobie być szczęśliwym, bo żadne pieniądze, żadne materialne rzeczy nie są tego warte.


Kochani, jeśli już wróciliście do Polski lub planujecie powrót, podzielcie się z nami Waszym doświadczeniem. Jakieś porady, wnioski, przemyślenia?

Jak się do tego przygotowujecie, jak Wam się obecnie żyje w Polsce lub za granicą? Jakie są/były powody Waszego powrotu?

Koniecznie napiszcie swoje przemyślenia w komentarzach!

2 thoughts on “Ty też planujesz powrót do Polski? Czy na pewno jesteś gotowy? Zadaj sobie te pytania, zanim wrócisz

 1. Mieszkam w Turcji i chociaż czasem przyjdzie mi do głowy myśl o powrocie to gdy wsiądę na rower, pojadę na plażę, spotkam się z przyjaciółmi a rano obudzi mnie śpiew ptaków i promienie słoneczne, myślę: Chyba zwariowałam!!! To tu jest moje miejsce na ziemi! Pozdrawiam

 2. Hmmm….. artykul bardzo fajny, ale prosze nie zrozum mnie zle, lekko mam wrazenie ze momentami napisany jakby dla ludzi lekko ograniczonych i nie znajacych zycia.
  Czy ja wroce do PL? Chyba jednak nie….
  11 lat wyjechalam z PL, ostatni rok studiow konczylam w NL robiac staz, pozniej przenioslam sie do UK i tak juz zostalo. Rok podrozowlam z moja druga polowa po Azji i od 6 mies jestesmy znowu w UK bo zaproponowali mi dobry kontrakt. Po Azji mieszkalismy 3 mies w PL, mielismy nawet plan zeby moze zostac na stale . Pomijam nawet kwestie zarobkow, ale ten ciagly wyscig szczurow, hierarchia w pracy, brak szacunku dla innych i to ciagle narzekanie…. plus w PL ze wszystkim jest pod gorke. Hmm… chyba nawet wyslalam ze 3 CV (zeby nie bylo).
  Brexit to inna bajka- glosowalm przeciw ale widzac takie miasta jak Luton i te patoligie to nie dziwie sie ze ludzie tam glosowali za wyjsciem. Bardzo waznym czynnikiem ktory przekonal Anglikow do glosowaniem za wyjsciem byl fakt ze cale te pieniadze mialy pojsc na NHS a nie to kasu EU, co okazalo sie chwytem marketingowym

  Pozdrawiam i powodzenia w prowadzeniu bloga.

  Ola

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *