Przed Tobą rozmowa o pracę? Porady, jak porządnie się przygotować, aby przekonać do siebie rekrutera i dostać tę pracę!

Aplikujesz na staż lub ubiegasz się o pracę ? Czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna ? Gratulacje! Jeśli dostałeś zaproszenie na rozmowę, to znaczy, że Twoje CV zainteresowało rekrutera. Możesz być z siebie dumny! Teraz czas na przygotowania! Koniecznie przeczytaj poniższe porady, aby Twoja rozmowa kwalifikacyjna również zakończyła się sukcesem.

Przygotowanie do rozmowy o pracę, niezależnie czy będzie to staż czy stała pozycja, wygląda podobnie. To znaczy musi być równie solidne. Rozmowa kwalifikacyjna przypomina trochę pierwszą randkę. Stres jest ogromny. Stajesz twarzą w twarz z potencjalnym pracodawcą. Od tego, jak się zaprezentujesz zależy, czy dostaniesz pracę. Przygotuj się do tej rozmowy, a oszczędzisz sobie dużo niepotrzebnego stresu. Nie pozwól, by stres zapanował nad Tobą i uniemożliwił Ci pokazanie, na jak wiele Cię stać. Niezależnie od tego, jak duże masz doświadczenie na rynku pracy, to właśnie przez rozmowę pracodawca chce się przekonać, czy warto z Tobą podjąć współpracę.

Jaki jest więc przepis na sukces? Co zrobić, żeby nie stracić swojej szansy i wywrzeć dobre wrażenie? Porządnie się przygotuj. Teraz wszystko w Twoich rękach!

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze

Pamiętaj, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, drugiej szansy możesz nie dostać. Upewnij się, że na pewno wiesz gdzie i o której jest rozmowa. Bądź na czas. Zachowuj się naturalnie (bądź sobą), zadbaj o odpowiedni uścisk dłoni podczas przywitania, pamiętaj o kontakcie wzrokowym i, przede wszystkim, o uśmiechu! Tego często kandydatom brakuje. Postaraj się podczas pierwszych kilku minut nawiązać kontakt z osobą przeprowadzającą rozmowę, tak zwaną nić porozumienia. Następnie zaprezentuj się najlepiej, jak potrafisz. Szczery entuzjazm, zaangażowanie i chęć do pracy –  jeśli rekruter dostrzeże te cechy w Tobie, to już połowa sukcesu.

Dopasuj strój do okazji

Twój wygląd zewnętrzny ma znaczenie. Często dostaję pytania, jak ubrać się na rozmowę o pracę. Kochani, ma być elegancko i schludnie. Nawet jeśli w firmie jest nie wymagane noszenie garnitura codziennie, to warto go założyć. W ten sposób okazujemy szacunek zarówno firmie, jak i rekruterom. Strój ma być formalny, ale musisz jednocześnie czuć się w nim dobrze. Zrezygnuj z tych ubrań, które są zbyt ciasne, usztywniają Twoje ruchy. Pamiętaj, Twój wygląad naprawdę ma znaczenie – w końcu będziesz reprezentował tę fimę – pokaż się więc rekruterom z jak najlepszej strony.

Jaką przyjąć postawę podczas rozmowy

A teraz parę słów o mowie ciała podczas rozmowy o pracę. Badź profesjonalny, ale zachowaj pewną dozę skromności. Staraj się dopasować do klimatu, w jakim przebiega rozmowa. Pokaż entuzjazm. Pokaż, że jesteś pogodną osobą i będziesz idealnym kandydatem na to stanowisko. Twoje słowa muszą współgrać z mową ciała. Jeśli będziesz siedział skulony, recytując odpowiedzi na pytania ze wzrokiem wlepionym w sufit, Twoja wiarygodność znacznie się obniży.

Zawsze siedź prosto. Gdy rekruter mówi, staraj się lekko pochylać do przodu – to wyraźny znak, że słuchasz uważnie. Bardzo niewskazane jest używanie słów/ zwrotów takich jak: ,,jakby”, ,,yyyy”, ,,wie Pani/wie Pan”. Mów powoli, wyraźnie. Gdy zaczynamy opowiadać, nasz wzrok wędruje często w różne strony. Dlatego pamiętaj o robieniu małych pauz, podczas których możesz spokojnie swój wzrok znów skierować na rekrutera. Robienie małych przerw przyjdzie Ci naturalnie, jeśli będziesz zmieniać intonację w trakcie mówienia.

Brzmi abstrakcyjnie? Poćwicz w domu, starając się mówić na zmianę wolno i szybko. Po co to wszystko? Pamiętaj, że nie jesteś jedynym kandydatem na to stanowisko. Rekrutacja to często długi i męczący proces. Osoba przeprowadzająca rozmowę z Tobą może być zwyczajnie zmęczone. A Twoim najważniejszym zadaniem jest zatrzymanie na sobie uwagi rekrutera.

Jakich pytań o sobie możesz się spodziewać?

Wszyscy wiemy, jak ważne jest porządne przygotowanie na rozmowę kwalifikacyjną. Nigdy nie wiadomo jakie mogą Ci się trafić pytania, ale jest bardzo duża szansa, że pojawią się typowe pytania, pytania, które często pojawiają się na rozmowach kwalifikacyjnych.  Jeśli dobrze przemyślisz odpowiedzi, żadne z tych pytań nie powinno sprawić Ci trudności. Przykładowe pytania na które powinieneś przećwiczyć swoje odpowiedzi:

1. Jakie są Twoje słabe i mocne strony?

2. Jakie są Twoje największe osiągnięcia?

3. Opowiedz o wyzwaniach, którym sprostałeś i czego się z nich nauczyłeś?

4. Dlaczego chcesz akurat u nas pracować?

5. Dlaczego chcesz pracować na tym stanowisku?

6. Co możesz wnieść do zespołu, w którym chcesz pracować?

7. Gdzie widzisz siebie za 5/10 lat?

Praktyka czyni mistrza. Dzięki niej czujemy się pewniej i nasze odpowiedzi są bardziej świadome. Pamiętaj, aby Twoje odpowiedzi były szczerze i spójne. Ćwicz je tyle razy, aż poczujesz, że zarówno to, jak i co mówisz brzmi przekonująco. Koniecznie mów na głos. Poproś kogoś, by posłuchał, jak mówisz i podzielił się swoimi wrażeniami.

Jak poradzić sobie z trudnymi pytaniami?

,,Opowiedz o problemie, którego rozwiązanie wymagało od Ciebie elastyczności. Jak dostosowałeś swoje działania do tej sytuacji?”. ,,Spotyka Cię coś zupełnie nieoczekiwanego. Jak reagujesz?”. Wiele osób mówi, że słysząc takie pytania, mają pustkę w głowie. Te pytania tylko z pozoru są trudne. Stres, trudności to przecież codzienność. Kto z nas jednak dokładnie analizuje swoje działania, gdy problem jest rozwiązany? Ile osób, tyle sposobów na poradzenie sobie w wyzwaniem. Pracodawcę interesuje, czy będziesz sprawnie funkcjonować na danym stanowisku. Czy sytuacje, z którymi będziesz musiał się mierzyć, nie przerosną Cię. Wiedza i doświadczenie mogą nie być wystarczające, jeśli nie masz określonych predyspozycji. Potrafisz sobie wyobrazić kogoś, kogo żywiołem jest kontakt z ludźmi, spędzającego cały dzień nad tabelkami w excelu? Jeśli jesteś przekonany, że to stanowisko jest dla Ciebie, nie wystarczy, że to powiesz. Musisz pokazać to na konkretnych przykładach.

Przykłady, przykłady i jeszcze raz przykłady

Poradzenie sobie z trudnymi pytaniami wymaga nie tylko dobrego przygotowania, ale też wyczucia sytuacji. Jednak gdybym miała udzielić jednej rady, brzmiałaby ona: każde osiągnięcie czy umiejętność opisz poprzez przykłady.

Pamiętaj – powiedzenie, że jesteś dobrze zorganizowany to za mało. Każdy tak mówi. Ważne jest to, abyś poparł swoje słowa przykładami. Opisz konkretne doświadczenie, które zdobyłeś w pracy. Przedstaw, jak coś wykonywałeś. Jak, na przykład, poradziłeś sobie z trudnym klientem lub jak rozwiązałeś problem. Jeśli jesteś studentem, podaj przykład, jak poradziłeś sobie z trudnym projektem na studiach.  

Tak, jak wspominałam, życie codzienne to niewyczerpane źródło przykładów. Może masz młodsze rodzeństwo i musiałaś się wykazać odpowiedzialnością, asertywnością, umiejętnością negocjowania?  Moja koleżanka po studiach zawsze pracowała w biurze. Wiesz jakie doświadczenie, zdobyte podczas studiów, miało decydujący wpływ na to, jak obecnie podchodzi do swoich zadań? Praca z dziećmi jako wychowawca kolonijny! W opisie jednej godziny pracy z dziećmi potrafi zmieścić wiele cech pożądanych przez pracodawców w korporacjach.

Mów o swoich osiągnięciach

Podczas odpowiadania na pytania rekruterów, skup się na swoich umiejętnościach i osiągnięciach. Wcześniej spisz je na kartce.  Opisz je w taki sposób, który przedstawi Cię jako idealnego kandydata. Kogoś, kogo zatrudnienie będzie korzystne dla firmy. Wczytaj się dobrze w opis stanowiska. Staraj się zrozumieć potrzeby firmy i opowiedz, co mógłbyś zrobić, aby zespół działał lepiej.

Zastanów się chwilę, z czego jesteś dumny i co sprawiło, że inni lubili z Tobą pracować. Za co byłeś chwalony. Takie konkretne pozytywne nastawienie pomaga Ci dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej.

Nie bój się wspomnieć o swoich osiągnięciach na uczelni (jeśli aplikujesz do swojej pierwszej pracy). Powiedz o świetnych ocenach z danego przedmiotu. Jeśli Twoja praca licencjacka/magisterska była na ciekawy temat  – wspomnij o tym, jaką pomysłowością się wykazałeś podczas zbierania materiału.

Powiedz o dodatkowych aktywnościach. Może byłeś wolontariuszem? Lub masz pasję, dzięki której rozwinąłeś umiejętności, które zbudowały Twoją osobowość?  Gdy słyszę, że ktoś zdobył patent żeglarski, mam przed oczami zdecydowaną, opanowaną osobę. Czy nie z takimi ludźmi chcemy pracować? 

Jeśli to rozmowa o Twoją kolejną pracę, podczas rozmowy skup się na swoich umiejętnościach i osiągnięciach, które zdobyłeś na poprzednich stanowiskach. Oprócz konkretnych umiejętności, jak na przykład obsługa danego programu, nie zapomnij o tzw. miękkich kompetencjach. Należą do nich: umiejętności organizacyjne, rozwiązywanie problemów, praca w zespole itd. Do tego przykłady, przykłady i jeszcze raz przykłady.

Zbierz informacje na temat firmy

Kolejna rzecz to konieczność zrobienia researchu na temat firmy, do której aplikujesz. Bądź przygotowany na pytanie: ,,Co wiesz o naszej firmie?’’. I zaskocz rekruterów swoją wiedzą. Pokażesz w ten sposób, że naprawdę zależy Ci na pracy właśnie w tej firmie. Upewnij się, że masz odpowiednie informacje o firmie, ich produktach lub usługach. Może również o konkurencji? Jeżeli nie wiesz, czym zajmuje się firma, w której będziesz miał rozmowę, jest mała szansa na to, że rozmowa pójdzie Ci dobrze.

Pojawienie się pytanie o to, co wiesz na temat miejsca, do którego aplikujesz, masz jak w banku. Poświęć czas na zdobycie informacji w sieci, wśród znajomych. Im więcej się dowiesz, tym bardziej zwiększysz swoje szanse na zdobycie pracy.

1. Czym dokładnie zajmuje się firma?

2. Jakie są jej problemy, wyzwania i ostatnie sukcesy?

3. Jakie są obowiązki osoby na stanowisku, na jakie aplikujesz?

Czy wiesz, z kim odbędzie się rozmowa kwalifikacyjna? Nawet drobne szczegóły na temat zainteresowań rekrutera mogą Ci pomóc nawiązać dobre relacje! Tutaj z pomocą przyjdą Ci takie portale jak: LinkedIn, Goldenline. Dlatego nie zapomnij zanotować imienia i nazwiska osoby, która przeprowadzi z Tobą rozmowę. Tę informację otrzymasz najczęściej przez telefon, gdy zostaniesz zaproszony na rozmowę. 

Pytania do rekrutera

Przed rozmową zawsze miej przygotowane pytania do rekrutera. Jeśli zostaniesz zaproszony do zadawania pytań, po czym zapadnie krępująca cisza – uwierz  mi – bardzo dużo stracisz w oczach osoby, która ma przecież mieć decydujący głos o Twoim być albo nie być w firmie.

Kandydaci bardzo często pytają o możliwości rozwoju w firmie. Możesz być pewny, że rekruter odbije piłeczkę i zapyta Cię, co dokładnie masz na myśli. Mile go zaskocz  i od razu sprecyzuj, co dla Ciebie oznacza rozwój.

Staraj się również w trakcie rozmowy wsłuchać w to, co rekruter mówi o firmie, o Twoim stanowisku. Gdy odwołasz się w swoim pytaniu do tego, co zostało powiedziane podczas rozmowy, pokażesz, że słuchasz ze zrozumieniem i potrafisz  prowadzić rozmowę.

Odradzam zadwania szczegółowych pytań o warunki, na jakich ma być podpisana umowa, zanim nie  zostanie Ci zaoferowana praca. Zamiast tego zadawaj pytania, które pokażą, że jesteś żywo zainteresowany stanowiskiem, na które aplikujesz.

1. Jak będzie wyglądało wdrożenie do pracy na stanowisku, o które się ubiegasz?

2.Nad jakimi zadaniami zespół obecnie pracuje, przed jakimi stoi wyzwaniami?

3. Zamiast pytać o perspektywy awansu, lepiej dowiedz się, jak stanowisko będzie się zmieniać/rozwijać na przestrzeni lat.

4. Jaki jest powód tego, że poszukiwany jest nowy pracownik na to stanowisko?

5. Jaki jest następny etap rekrutacji? Ile jeszcze czasu potrwa rekrutacja?

6. Pytanie skierowane bezpośrednio do rekrutera to dobry krok. Ludzie przecież uwielbiają mówić o sobie!

– Jak to się stało, że zaczął-/a Pan/ Pani pracę w tej branży?

– Co Panu/Pani podoba się w pracy w tej firmie?

– W jakim kierunku Pana/Pani zdaniem firma będzie się rozwijać w ciągu najbliższych 5 lat?

Dodatkowe wpisy, które musisz przeczytać:

Jak napisać dobre CV ? LINK

Najczęściej popełniane błędy w CV ? LINK

Najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej + jak na nie odpowiedzieć ? LINK


 MOJA OFERTA 

Mam wielką nadzieję, że porady, które właśnie przeczytałeś przydadzą Ci się na najbliższej rozmowie o pracę. Nie ma nic ważniejszego na tym etapie jak porządne przygotowanie. Co miesiąc przygotowuję kilka osób do takich rozmów stąd wiem jak wiele osób ”idzie na żywioł” i w ogóle nie poświęca czasu na przygotowanie. Nie popełnij takiego błędu!   

Zdaję sobie również sprawę, że samemu może być Ci ciężko się przygotować. Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy i chciałabyś, abym pomogła Ci w takim przygotowaniu, zapraszam do kontaktu. Prowadzę przygotowanie w Londynie, a najczęściej przez Skype. Podczas 60 minutowej rozmowy powiem Ci jak poprawie odpowiadać na najczęściej zadawane pytania przez rekruterów, powiem Ci również jakie często pojawiają się pytania po angielsku oraz ocenię czy Twoja postawa i Twoje odpowiedzi są przekonujące. Wspólnymi siłami będzie nam łatwiej!   

Gdybyś chciał poczytać opinie na mój temat od osób, które uczę angielskiego jak i przygotowuję do rozmów kwalifikacyjnych, to zapraszam na: http://www.e-korepetycje.net/vendi0612

Jeśli potrzebujesz dobrze napisanego CV, a nie wiesz jak się za to zabrać, zapraszam również do kontaktu.

EMAIL: kornelia.wawrzynowicz@gmail.com

9 thoughts on “Przed Tobą rozmowa o pracę? Porady, jak porządnie się przygotować, aby przekonać do siebie rekrutera i dostać tę pracę!

  1. Bardzo przydatny dla mnie post! Już 10 czerwca czekają mnie poszukiwania pracy bo kończy mi się macierzyński. Napewno zwrócę uwagę na wiele punktów na które nigdy nie zwracałam uwagi!

  2. Nigdy nie lubiłam tych rozmów o pracę.. Sztuczny uśmiech, sztuczny ubiór i przewrażliwienie, żeby nie popełnić jakiejś gafy… Na szczęście mam ten etap za sobą i NIGDY WIĘCEJ! Mam nadzieje, że tylk ja trafiłam na rekruterów-potworów.

  3. Przeprowadzałam rozmowy kwalifikacyjne i mam takich perełek mnóstwo. Najbardziej mi zapadły w pamięć oczywiście fotki z CV (np. z dopiero co złapaną rybą, o sweet fotkach z ręki nie wspomnę, bo to już standard) 😀 Ale podczas rekrutacji panienka siedząca nisko na krześle z rozwalonymi na boki kolanami i żująca gumę też się trafiła. Dobrze, że mam poczucie humoru 😉
    A no i fajnie, że napisałaś o pytaniach do rekrutera, bo naprawdę rzadko ktoś to robi, a przecież to świadczy o tym, czy w ogóle zastanawialiśmy się nad pracą w danej fimie, czy właśnie przyszliśmy na żywioł.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *