Przeczytaj te wskazówki zanim zaczniesz szukać pracy + styczniowa promocja na konsultacje i darmowa analiza CV

Szukanie pracy to często długi i męczący proces. Każdy, kto przez to przechodził, dobrze o tym wie. Wysyłasz kilka CV dziennie i nic, telefon milczy, w skrzynce e-mailowej nie masz żadnych wiadomości z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną, a Ty wciąż czekasz i czekasz?

Niby jesteś zmotywowany, ale jeżeli od dłuższego czasu nie dostajesz żadnej odpowiedzi, zaczynasz czuć się pogubiony i całkowicie zniechęcony. Brzmi znajomo? Uwierz mi, że większość ludzi była w takiej sytuacji, ja również i to kilka razy w swoim życiu.

Studia skończone, język angielski znasz na bardzo dobrym poziomie, odbyłeś praktyki, kursy i nadal nic.

Zastanawiasz się dlaczego tak się dzieje?

Prawdopodobnie popełniasz błędy, które ludzie często popełniają podczas szukania pracy. Jeśli chciałbyś wiedzieć o czym dokładnie mówię, zapraszam Cię do przeczytania mojego wcześniejszego wpisu.

Ale to nie wszystko.

Dzisiaj z bagażem cennych doświadczeń i jako doradca zawodowy chciałabym poradzić Ci kilka rzeczy, które powinieneś zrobić podczas szukania pracy. Zanim zaczniesz aplikować na wybrane przez siebie stanowisko, upewnij się, że poniższe rzeczy masz odhaczone ze swojej listy.

Zanim jednak do tego przejdziemy, chciałabym Ci o czymś przypomnieć i coś uświadomić.

Pamiętasz jak kiedyś aplikowało się o pracę? Szło się do konkretnej firmy osobiście, zostawiało się tam CV, albo nawet czekało na osobę, która podejmuje kluczowe decyzje i wykazywało się zainteresowanie konkretną ofertą w kontakcie face to face.

Jasne, prawdopodobnie nie był to najbardziej efektywny sposób dostania pracy, ale w tym wszystkim była jedna kluczowa korzyść. Możliwość spotkania się ze swoim przyszłym pracodawcą lub inną osobą decyzyjną w tej firmie osobiście. Mogłeś spojrzeć rekruterowi/managerowi/pracodawcy w oczy, pokazać się, zrobić pierwsze wrażenie, zamienić kilka słów, dać się poznać.

A dzisiaj? Pewnie dobrze wiesz, jak trudno jest dojść do właśnie tego etapu – spotkania się z kimś osobiście. Zanim do jakiegokolwiek prywatnego spotkania dojdzie, musisz spędzić godziny wysyłając aplikacje on-line. Po wysłaniu tony CV (nie masz pewności tak naprawdę, gdzie one trafią) czekasz na jakąkolwiek odpowiedź, trzymając kciuki, że tym razem Ci się uda.

Jedno jest pewne – obecnie szukanie pracy w jej pierwszej fazie jest dość bezosobowe. To sprawia, że dużo trudniej tę pracę znaleźć, ponieważ musimy jakoś wyróżnić się od innych aplikujących na to samo stanowisko, pokazać, że jesteśmy od nich lepsi, a jest to dość trudne do zrobienia on-line. Przecież większość CV lub informacji w nim zawarte jest taka sama. Co więcej, większość CV młodych ludzi jest błędnie napisana.

Tak więc wyróżnienie się na tle innych osób jest dość trudne, ale zdecydowanie nie niemożliwe!

Poniżej przedstawię Ci 5 sposobów na to jak zrobić dobre pierwsze wrażenie i zwiększyć swoje szanse na dostanie wymarzonej pracy, nawet jeżeli robisz to on-line, a nie personalnie. 

1.Dopasuj swoje CV

Pewnie słyszałeś już tę radę wcześniej (jeśli czytasz moje wpisy, to pewnie już kilka dobrych razy). Nie bez powodu. Powinieneś dopasować swoje CV pod każdą ofertę pracy na którą aplikujesz. Nie wysyłaj tego samego CV na każdą ofertę pracy, gdyż to gwarantuje Ci jedno – brak zaproszenia na  rozmowę o pracę.

To zdecydowanie pierwszy krok, aby odróżnić się od innych aplikujących i udowodnić, że poświeciłeś swój czas, aby napisać CV pod konkretną ofertę pracy, a nie ogólnie.

Oczywiście nie oznacza to, że musisz pisać 10 różnych CV. Nie! Te zmiany wcale nie muszą być drastyczne.

Zrób tak:

Otwórz ofertę pracy, na którą chcesz aplikować. Wyciągnij z niej kilka znaczących rzeczy, np. słów kluczy albo istotnych zadań, które byłyby Ci powierzone na danym stanowisku. Następnie upewnij się, że te same lub podobne informacje znajdują się w Twoim dokumencie (oczywiście jeśli są one zgodne z prawdą). To przyciągnie wzrok rekruterów.

Pokażesz w ten sposób pracodawcy, że jesteś odpowiednim kandydatem na to stanowisko, ponieważ masz konkretne kwalifikacje, które odpowiadają ich wymaganiom. Co więcej, słowa klucze pomogą Ci przejść przez program, którego firmy używają w trakcie sortowania CV – mało osób o tym wie, a ten sposób rekrutacji jest bardzo popularny.

Zdecydowanie poprawne i dopasowane CV jest kluczową rzeczą, która nie pozwoli Ci już na starcie odpaść w procesie rekrutacji

2. Pokaż swoją osobowość

Oczywiście są miejsca, w których Twoje CV i list motywacyjny powinny być bardzo formalne, ale jeśli aplikujesz do firmy, która jest mniej ”formalna”, nie bój się pokazać trochę więcej siebie.

Poprzez pokazanie siebie w trochę mniej oficjalny sposób (ale wciąż profesjonalny) masz zagwarantowane to, że rekruter się uśmiechanie, czytając Twój dokument i z pewnością zostaniesz zapamiętany.

Na przykład, mógłbyś w swoim liście motywacyjnym napisać (anegdotkę) parę zdań o tym, jak odkryłeś swoja pasję w sprzedaży. Może zaczęło się to, kiedy sprzedawałeś swoje zabawki albo robiłeś ozdoby świąteczne i sprzedawałeś je znajomym?

Możesz również dodać „P.S.” na dole, dodać informacje, że jesteś pewien, że byłbyś idealnym organizatorem świątecznych przyjęć w danej firmie (jeśli oczywiście jesteś zaznajomiony z tą firmą, jej kulturą pracy i tradycjami oraz wiesz, że takie przyjęcia są organizowane i zwykle szukają kogoś, kto się tym zajmie).

Znajdź subtelne sposoby, aby przemycić swoją osobowość do Twojego CV lub listu motywacyjnego, jeśli to oczywiście możliwe i wciąż profesjonalne. Gwarantuje, że zostaniesz miło zapamiętany. Rekruterzy też często mają dość przeglądania po raz setny prawie takiego samego CV. Delikatna dawka humoru nikomu nie zaszkodzi. Bądź kreatywny : ) 

3. Znajdź jakiś kontakt z pracodawcą

Pewnie nie raz to słyszałeś, „Nieważne co wiesz, ale kogo znasz”. Czy Ci się to podoba, czy nie – nadal to się sprawdza, a zwłaszcza podczas szukania pracy.

Jeśli chcesz aplikować do konkretnej firmy najlepszym sposobem na pokazanie się i pozostawienie dobrego wrażenia jest jakikolwiek kontakt z pracodawcą. Oczywiście poprzez znajomych, jeśli tam pracują, droga wydaje się być prostsza. Jeśli takowych masz, nie zapomnij poprosić ich, aby szepnęli o Tobie dobre słowo. Ale jeśli takich znajomych nie masz, to nie koniec świata!

LinkedIn jest miejscem, z którym powinieneś się zaprzyjaźnić : )  

Zacznij od wyszukania profilu osoby rekrutującej w danej firmie lub poszukaj managera departamentu, w którym pragniesz pracować. Następnie wyślij spersonalizowaną, miłą wiadomość do tej osoby. Wspomnij o swoim zainteresowaniu pracą w firmie. Napisz kilka słów dlaczego chciałbyś tam pracować oraz zaproponuj wysłanie swojego CV, gdyby byli Twoją kandydaturą zainteresowani. Pamiętaj, aby ta wiadomość nie była zbyt nachalna. Prosta, uprzejma wiadomość, pokazującą, że jesteś kreatywny, zaangażowany i zmotywowany. Gwarantuję, że pracodawcy to doceniają :

4. Wyślij e-mail(e)

Czy wiesz, że bardzo duży procent ofert pracy nie jest nigdy umieszczona w Internecie?

To jest również główny powód dlaczego warto poświęcić się i stworzyć relację z firmami, którymi jesteś zainteresowany.

Prawdę mówiąc, moja pierwsza praca po powrocie ze Stanów w amerykańskiej szkole we Wrocławiu nigdzie nie była ogłoszona.

Bardzo chciałam pracować w ich szkole, wiec postanowiłam wysłać im e-mail i pokazać im, że jestem zainteresowana objęciem u nich stanowiska, że właśnie wróciłam z Ameryki i bardzo chciałabym dla nich pracować.

Dyrektor szkoły odpisała mi po kilku dniach, zapraszając mnie na rozmowę kwalifikacyjną, następnie po spotkaniu zaproponowała mi pracę jako asystentka nauczyciela (byłam wniebowzięta). Miałam wtedy tylko 20 lat, a mogłam pracować w międzynarodowej szkole z fantastycznymi ludźmi, dziećmi oraz nauczycielami z różnych części świata. To było bardzo fajne doświadczenie, a to wszystko dzięki temu, że zdecydowałam się wysłać im e-mail.

Oczywiście, nie zawsze tak będzie, nie zawsze dostaniesz zaproszenie na rozmowę po wysłaniu takiego e-maila, ale wierz mi, warto spróbować. Szczególnie jeśli jest jakaś firma, którą naprawdę respektujesz i marzysz, aby rozwinąć tam swoją karierę zawodową. Dlaczego by nie dać im o tym znać, że podoba Ci się to, co robią? Nic nie stracisz, jeśli pokażesz im swoje zainteresowanie, a dużo możesz zyskać :

5. Przygotuj się na rozmowę kwalifikacyjną i przećwicz ją parę razy

Upewnij się, że jesteś gotowy, aby poprawnie odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, szczególnie te bardziej wymagające lub te, na które nigdy nie wiedziałeś jak odpowiedzieć, np. jakie są Twoje mocne i słabe strony, albo proszę powiedzieć mi coś więcej o sobie. Jesteś pewien, że wiesz jak na nie poprawnie odpowiedzieć? 90% moich klientów, których przygotowuję na rozmowy odpowiadają na pierwsze pytanie błędnie. Co oznacza, że już na początku jesteś spalony.

6. Nie zapomnij też mieć przygotowanych pytań do rekrutera

Bez przygotowanych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej będziesz wyglądać na nieprzygotowanego i niezbyt zainteresowanego daną pozycją. Zdanie „nie mam żadnych pytań’’ wierz mi, nie brzmi dobrze dla żadnego pracodawcy czy rekrutera. Koniecznie przygotuj z 2-3 pytania, które następnie zadasz pod koniec rozmowy o pracę.

Obecnie szukanie pracy jest jak sam pewnie dobrze wiesz dosyć ciężkie. Trudno się wyróżnić na tle innych osób aplikujących na to samo stanowisko. Jak wspominałam, nie jest to niemożliwe – tak długo, jak Ty jesteś gotowy lub chętny, aby być trochę bardziej kreatywny nic przeciętny aplikujący.

 

Skorzystaj z porad powyżej i wykorzystaj jak najlepiej wszystkie wskazówki, a z pewnością zostawisz po sobie miłe wspomnienie u potencjalnego pracodawcy i wierzę, że dostaniesz tę pracę! 😉 Trzymam za Ciebie kciuki  


Gdybyś jednak chciał dowiedzieć się więcej na temat szukania pracy, jak napisać dobre CV, jak przyciagnąć uwagę rekrutera i jak dobrze wypaść na rozmowie o praca (co i jak odpowiadać na pytania), to mam dla Ciebie coś specjalnego.

Styczniowa promocja – DARMOWA ANALIZA CV 

Prześlij mi swoje CV, a ja chętnie na nie spojrzę i powiem Ci, czy jest ono dobrze napisane. OCZYWIŚCIE ZA DARMO. kornelia.wawrzynowicz@gmail.com  

 Konsultacje w styczniu – 90 zł godzina zamiast 150 zł. 

Serdecznie zapraszam zainteresowanych : )

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *