Najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej + jak na nie odpowiedzieć?

Przygotowujesz się właśnie na rozmowę kwalifikacyjną? Wiesz, o co najczęściej pytają rekruterzy i czy wiesz, jak na ich pytania odpowiedzieć? Jeśli nie jesteś do końca pewien, to zapraszam do lektury!

Na początku chciałabym podkreślić, iż każdy powinien poświęcić czas na to, aby przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Dzięki temu będziesz spokojniejszy podczas samej rozmowy i tym samym pokażesz rekuterom, że naprawdę Ci zależy na tej pracy i poświęciłeś czas na porządne przygotowanie.

Cóż więc oznacza samo PRZYGOTOWANIE? Otóż, chodzi o to, aby przygotować sobie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez rekruterów. Ułoż sobie takie odpowiedzi nie tylko w głowie, ale również zapisz je na kartce. Następnie nauczyć się ich i przećwiczyć kilka razy z przyjacielem. Proszę uwierz mi, że to naprawdę pomaga i dodaje pewności siebie oraz sprawi, że Twoja wypowiedź nie jest taka chaotyczna, a raczej zwięzła i przemyślana.

Oczywiście nie jesteśmy w stanie przygotować się na każde pytanie, bo nikt nie wie jakie pytania mogą się pojawić, jednak warto zrobić dobre wrażenie już na samym poczatku, mając przygotowane profesjonalne odpowiedzi na najczęściej zadawanych pytań. Dziś przedstawiam Wam 6 z nich:

 

 1. Czy może Pan/Pani opowiedzieć nam coś o sobie? 

 

To pytanie może być zadane w inny sposób:  

Proszę przeprowadzić nas przez Pana/ Pani CV. Proszę opowiedzieć o swoim doświadczeniu. Kim Pan/Pani jest?  Jaka jest Pana/Pani historia?

Co rekruter chce wiedzieć?  

Zadając to pytanie rekruter chce usłyszeć historii Twojej kariery, co więcej domaga się zwięzłego przemówienia, w którym zawrzesz najważniejsze informacje na swój temat, np. Kim jesteś z zawodu? Jakie stanowiska zajmowałeś? Jakie były Twoje obowiązki w ostatniej pracy? Ile masz lat doświadczenia?Gdzie widzisz siebie w najbliższej przyszłości?

Wskazówki: 

 • Przeprowadź rekrutera przez swoje CV, a raczej przygotuj historyjkę na swój temat– upewnij się, że Twoja historia jest interesująca. Podkreślaj, jakie Twoje doświadczenie, umiejętności, cechy osobowości sprawiają, że jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko
 • Kiedy opisujesz swoje dotychczasowe obowiązki, połóż szczególny nacisk na te, które są najbardziej związane ze stanowiskiem na które właśnie aplikujesz
 • Twoja wypowiedź powinna mieć między 1-3 minuty, w zależności od tego, ile masz lat doświadczenia
 • Wspominij o tym, co firma może zyskać zatrudniając Cię
 • Wspomnij o swoich osiągnięciach – może otrzymałeś nagrodę zarządu? Zwiększyłeś sprzedaż, zostałeś nazwany pracownikiem roku ?
 • Koniecznie poćwicz swoją wypowiedź z przyjacielem i poproś o szczerą opinię

 

2. Co Pan/Pani wie o naszej firmie? 

 

Co rekruter chce wiedzieć?

Zadając to pytanie rekruter sprawdza, czy Ty faktycznie chcesz pracować w danej firmie czy jesteś tu ponieważ po prostu szukasz jakiejkolwiek pracy. Również rekruter chce sprawdzić czy poświęciłeś czas na to, aby poszukać informacji na temat danej firmy i jesteś przygotowany.

Wskazówki:

 • Sprawdź stronę firmy i zakładkę O NAS.  Idąc na rozmowę powinieneś wiedzieć, czym zajmuje się firma, jakimi kieruje się wartościami oraz jak wygląda Twoje stanowisko.
 • Wypisz sobie 2-3 interesujące rzeczy, które znalazłeś na temat firmy i opowiedz, dlaczego akurat to Cię zainteresowało
 • Pokaż zaangażowanie i ekscytację mówiąc o danej firmie i o tym, czym się zajmują

 

3. Dlaczego powinniśmy Ciebie zatrudnić?  

   

Co rekruter chce wiedzieć?

Poprzez swoją wypowiedź przekonaj rekrutera, że jesteś najlepszym kandydatem na to stanowisko.

Wskazówki: 

 • Wspomnij o swoim wcześniejszym doświadczeniu i kwalifikacjach
 • Podziel sie przykładami z życia, np. jak rozwiązałeś jakiś problem w ostatniej pracy
 • Pokaż, że Twoje kwalifikacje i doświadczenie idealnie współgrają z potrzebami, celami firmy

Jeśli zamiarzasz powiedzieć, że  jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko ponieważ świetnie pracujesz w grupie lub ponieważ jesteś bardzo kreatywny, to… zapomnij o tym już teraz! Każdy o tym mówi i rekruterzy w takie bajki ani trochę nie wierzą.

 

4. Jakie są Twoje mocne strony?  

 

To pytanie może być zadane w inny sposób:

W czym jesteś dobry ?

Co rekruter chce usłyszeć?  

W czym jesteś naprawdę dobry i czy jest to powiązane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Czy ta cecha będzie miała odzwierciedlenie w Twojej pracy, wpłynie na Twoją efektywność? Czy jesteś świadomy swoich mocnych stron i czy potrafisz je sprzedać?

Wskazówki: 

 • Opowiedz, jak korzystałeś ze swoich mocnych stron na poprzednich stanowiskach pracy, przytocz jakiś przykład. Nie podawaj cech, które nie będziesz w stanie poprzeć przykładem.
 • Podpowiedź: Wiele osób mówi, że są kreatywne, świetnie pracują pod presją czasu, a pracując w grupie czują się jak ryba w wodzie, natomiast kiedy rekruter prosi o przykład, nie są w stanie przybliżyć żadnej sytuacji. Proszę uniknij tego, odrób zadanie domowe i przygotuj swoją odpowiedź przed pójściem na rozmowę.

 

5. Jakie są Twoje słabe strony?   

 

Co rekruter chce wiedzieć:  

Czy jesteś świadomy tego, że nie jesteś perfekcyjny we wszystkim. Czy wiesz, co jest Twoją achillesową piętą oraz czy pracujesz nad tym, aby to się zmieniło?

Wskazówki:  

 • Podziel się swoją słabą stroną, aczkolwiek pamiętaj, że nie powinno to być coś, czego potrzebujesz każdego dnia w swojej pracy.
 • Na przykład jeśli Twoją słabą stroną są wystąpienia publiczne, a w Twojej pracy będziesz musiał występować publicznie dość często, to nie warto o tym mówić. Rekruter z pewnością nie spojrzy na Ciebie przychylnym okiem po takim wyznaniu. W tym przypadku Twoim zadaniem jest jak najbardziej popracować nad wystąpieniami publicznymi, a w kwestii słabych stron wybrać coś innego.
 • Nie opowiadaj o tych mankementach Twojej osobowości, które bardzo by przeszkadzały na interesującym Cię stanowisku.
 • Nigdy nie odpowiadaj na pytanie o Twoją słabą stronę:  ,,Jestem perfekcjonistą’’. Wiele osób tak mówi, a wszyscy wiemy, że brzmi to bardzo sztucznie i nie usatysfakcjonuje rekrutera.

 

6. Dlaczego che Pan/Pani zmienić pracę/firmę?    

 

  Co rekruter chce wiedzieć? 

Rekruterzy chcą wiedzieć dlaczego zmieniasz pracę i co Cię motywuje do poszukiwań. Czy są to pieniądze, potrzeba rozwoju lub jaki inny powód.

Oczywiście rekruterzy przede wszystkim chcą usłyszeć, iż zmiana Twojej pracy jest związana z tym, że chcesz się rozwijać i jesteś przekonany, że praca w danej firmie Ci to umożliwi.

Wskazówki: 

 • Nigdy nie mów negatywnie o byłym pracodawcy lub firmie
 • Zacznij swoja wypowiedź od powiedzenia o tym, czego dobrego nauczyłeś się w ostatniej pracy i za co jesteś wdzięczny. Następnie wspomnij, że doszedłeś do momentu, w którym uświadomiłeś sobie, iż nadszedł czas na nowa pracę, możliwości i wyzwania
 •  Kolejna rzecz – pokaż swój entuzjazm zwiazany z nową pracą oraz dlaczego akurat ta firma i to stanowisko będą dla Ciebie idealne i pomogą Ci osiągnąć ten cel

 A jak Wy przygotowujecie się na rozmowę o pracę? Jakie pytania słyszycie najczęściej?  

W przyszłym tygodniu zapraszam na kolejne 6 najczęściej zadawanych pytań na rozmowie o pracę.  

Zapraszam Cię także do polubienia mojego nowego Fanpage’a na Facebooku! Będzie mi ogromne miło Cię tam gościć i również dzięki temu zawsze będziesz wiedział/a o nowym poście na blogu!

22 thoughts on “Najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej + jak na nie odpowiedzieć?

 1. Jeeejku już nie pamiętam jak to jest, Mija już trzeci rok odkąd zaczęłam pracować na własny rachunek. Ale pamiętam ten dreszczyk emocji przed kilkoma spotkaniami na jakich udało mi się być. Co więcej, szalenie mnie to ekscytowało zamiast stresować 🙂

 2. Niektóre z tych pytań zadaje kandydatom jednak wiele osób nie potrafi odpowiedzieć na pytanie dlaczego zależy im na pracy właśnie u nas. TO SŁABE nie wiedzieć, dlaczego się przyszło !

 3. Jako osoba która czterokrotnie zmieniała pracę, tylko raz spotkałem się z dwoma prezentowanymi pytaniami. Najczęściej były zupełnie inne. Nie jestem też przekonany do tego uczenia się na pamięć. Może to wypaść sztucznie.

  1. Dziekuje za komentarza. Uwazasz Kuba, ze na razy na 4 rozmowy to malo, aby przekonac sie, ze takie pytania padaja? Poza tym nie napisalam, zeby uczyc sie na pamiec zadnej odpowiedzi, tylko zapisac i ulozyc swoja wypowiedz w glowie:) Pozdrawiam

   1. Cztery zmiany pracy to nie jest jakoś strasznie dużo, ale bądźmy szczerzy. Jak często zmienia się pracę? Pracodawca nawet źle patrzy na kogoś kto zbyt często zmienia pracę. A pytania na rozmowie kwalifikacyjnej zależą też od tego o jaką pracę się staramy.

  1. Niestety nie, rekruterzy slysza to od doslowanie kazdego i znaja juz te ”bajki”. Musimy byc bardziej orginalni i wyroznic sie z tlumu, aby to nam zaooferowane te prace 🙂

 4. Nie wiem, czy to dlatego, że.jestem.jeszcze studentką, ale nie pamiętam ani jednego pytania o to, dlaczego chcę zmienić pracę. Pozostałe faktycznie pojawiają się dość często (niektóre za każdym razem, inne nieco rzadziej). Poza tym często też pada pytanie o to, co czytam. 🙂

 5. Co do pierwszego pytania to czytałam kiedyś, że właśnie wcale nie chodzi o przeprowadzenie przez CV bo to widzą, ale bardziej o ‘zareklamowanie’ swojego doświadczenia czy samego siebie podpierając się o zajmowane stanowiska… 🙂 No i szkoda że nie zawarłaś pytania, które ja raz otrzymałam, a którego nie powinnam czyli “Czy w najbliższej przyszłosci planuje pani dzieci?”
  Pozdrawiam

  1. Prawda Agni, w pierwszym pytaniu nie chodzi o ”wyklepanie” naszego CV bo to widza, dlategp napisalam, ze powinnismy stowrzysz historie naszego zycia zawodowego i ja ladnie opowiedziec, opierajac sie na doswiadczeniu i kwalifikacjach. Wpis dotyczy najczesciej zadawanych pytan, a nie pytan ktore NIGDY nie powinny pojawic sie na rozmowie kwalifikacyjnej, poniewaz takie pytanie to nic innego jak dyskryminacja.Nie moge o to pytac, ale niestety wiem, ze czesto takie pytania sie pojawiaja 🙁

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *