Jak wybrać ścieżkę kariery ?


Wiesz, że nie jesteś szczęśliwy/szczęśliwa w obecnej pracy albo może jesteś studentem/studentką i nie do końca wiesz, co chcesz robić w życiu? Budząc się czujesz, że Twoja praca/studia nie mają sensu? Zadajesz sobie pytanie czy pracujesz aby na pewno w odpowiednim miejscu, czy Twoja kariera rozwija się tak, jak byś tego chciał/chciała? A może zastanawiasz się, jak zmienić swoją ścieżkę kariery, aby Twoje życie i praca nabrały większego znaczenia? Uwierz proszę, nie jesteś sam/sama!  

Wielu młodych ludzi nie zna odpowiedzi na powyższe pytania i NIE MA W TYM NIC ZŁEGO. Każdy z nas jest inny. Jednym odnalezienie swojej drogi zajmuje więcej czasu, a innym zdecydowanie mniej. Ważne jest to, aby każdy z nas ją znalazł, ponieważ dzięki temu życie staje się łatwiejsze i nabiera kolorów.

Niektórzy mają to szczęście, że dokładnie wiedzą, co chcą robić w życiu będąc już w szkole średniej, a są też tacy, którzy mają tę świadomość od zawsze. Jednak większość z nas nie zna odpowiedzi na powyższe pytanie mając 20, 25 a czasem nawet 30 lat.

Wybór drogi zawodowej to jedna z ważniejszych życiowych decyzji. Wiąże się to nie tylko z kwestią zarobków, ale także w dużym stopniu z Twoim zadowoleniem z życia. Spędzamy przynajmniej 8 godzin każdego dnia w pracy. Nikt z nas nie chce chodzić do pracy z przymusu, prawda? Warto więc zadbać o to, aby w drodze do pracy towarzyszył nam uśmiech na twarzy.

Poniżej przedstawiam Wam 10 kroków, które sama podjęłam 2 lata temu, kiedy szukałam swojego wymarzonego zawodu. Weź proszę czystą kartkę papieru, długopis i zaczynamy!

 

Krok 1. Poznaj siebie 

 

Twoja praca powinna być zgodna z Twoimi przekonaniami, więc warto zacząć od refleksji nad sobą i lepszym poznaniu siebie. Zacznij od zadawania sobie ogólnych pytań. Na razie nie ograniczaj się do tego, co wydaje ci się możliwe i osiągalne. Zapisz wszystko, nawet jesli dziś wydaje Ci się to głupie lub porywaniem się motyką na księżyc.Jakie masz marzenia?

 • Co chciałbyś/chciałabyś w życiu osiągnąć?
 • Kim chciałbyś/chciałabyś być?
 • Jakie wartości są dla Ciebie ważne w życiu?
 • Czy masz pasję, którą mógłbyś/mogłabyś połączyć z pracą?
 • Czemu poświęcasz dużo czasu, o czym czytasz lub rozmawiasz z innymi?
 • Co sprawia, że czujesz się dobrze sam/sama ze sobą?
 • Co lub kto Cię inspiruje? Kogo podziwiasz?
 • Co lubiłeś/lubiłaś robić w przeszłości?

Przykłady: 

Marzenia: mieszkać w Hiszpanii, mieć 2 dzieci

Osiągnięcia: założyć własną firmę, otworzyć sklep

Kim chcę być: dobrą mamą i żoną, dyrektorem w znanej firmie

Wartości: rodzina, prestiż, wiara

Pasje: malowanie, śpiew, podróżowanie, gotowanie

Inspiracje: Beyonce, Margaret Thatcher, Kate Middleton

 

           Krok 2. Pomyśl o swoich zainteresowaniach

 

Zapisz 5-10 rzeczy, które uwielbiasz robić. Pomyśl o swoim hobby, pasjach. Zastanów się nad tym co Cię ekscytuje i dodaje Ci energii. Może lubisz doradzać innym? A może uwielbiasz piec ciasteczka? Albo fascynują Cię języki obce i używanie ich sprawia Ci wiele radości? Przemyśl także DLACZEGO właśnie te rzeczy lubisz robić i w jakim kierunku chciałbyś/chciałabyś się dalej rozwijać.

Przykłady:  

-podróżowanie, gotowanie, pomaganie innym ludziom, moda, języki obce, rozwój osobisty

 

Krok 3. W czym jesteś dobry/dobra?

 Przyjrzyj się swoim zaletom 

 

Każdy i każda z nas jest w czymś dobry/dobra, każdy/każda z nas wykonuje jakieś czynności z łatwością. Nazwij i wypisz to, co idzie Ci naprawdę świetnie, na przykład w pracy czy na studiach – nawet jeśli nie są to Twoje ulubione zajęcia. Połączenie tego, co sprawia Ci przyjemność z tym, co potrafisz zrobić dobrze i bez wysiłku, to duży krok na drodze do znalezienia wymarzonej pracy.

Przykłady: 

– masz zdolności przywódcze i potrafisz kierować zespołem;

– umiesz skutecznie rozwiązywać problemy;

– szybko adaptujesz się do zmian;

– łatwo nawiązujesz kontakty z innymi ludźmi;

– łatwo uczysz się języków obcych;

– praca z liczbami to dla Ciebie czysta przyjemność

 

                       Krok 4. Pomyśl o kwalifikacjach/ kompetencjach,    które już posiadasz   

 

Przykłady:  

– wykształcenie (i w jakiej dziedzinie);

– programy komputerowe, które obsługujesz;

– jakie języki obce znasz i w jakim stopniu;

– certyfikaty potwierdzające Twoje umiejętności;

– umiejętność zarządzania czasem

 

       Krok 5. Zadaj sobie kolejne pytania 

 

Zastanów się, jakie zawody są powiązane z Twoimi zainteresowaniami – jeśli nie jesteś pewien/pewna, wygoogluj lub popytaj znajomych.

 • W jakiej branży chciałbyś/chciałabyś pracować?
 • Co byś robił/robiła, czym byś się zajmował/zajmowała, gdyby pieniądze nie miały znaczenia?
 • Z czego naprawdę byś się cieszył/cieszyła?
 • Jaka jest Twoja wymarzona praca?
 • Co byś zrobił/zrobiła gdybyś miał/miała pewność, że Ci się powiedzie?
 • Co tak bardzo Cię pochłania i dostarcza takiej przyjemności, że tracisz poczucie czasu?

 

                           Krok 6. Przeanalizuj swoje ostatnie i obecne stanowiska pracy 

 

Wypisz to, co Ci się podoba i nie podoba które lubisz i których nie lubisz w Twojej obecnej poprzedniej pracy. Pomoże Ci to w określeniu, jakie czynności chciałbyś/chciałabyś wykonywać, a których na pewno chcesz uniknąć w przyszłej pracy.

Przykład:

Kiedy robiłam to ćwiczenie kilka lat temu, odkryłam, że przepadam za pracą z ludźmi, np. doradzając innym czy pomagając im znaleźć rozwiązanie ich problemu. Stało się również dla mnie jasne, że praca w zespole nie jest moją mocną stroną. Dlatego jestem pewna, że praca wymagająca nieustannej pracy w grupie nie jest dla mnie.

 

Krok 7. Zapytaj innych 

 

Czasami warto zwrócić się o poradę do bliskich nam osób. Zapytaj kogoś z rodziny lub znajomych, co według nich jest Twoją zaletą. Jaka ścieżka zawodowa byłaby ich zdaniem dla Ciebie idealna? Często zdarza się, że nasi bliscy potrafią wskazać to, w czym jesteśmy dobrzy, gdy to coś umknęło naszej uwadze.

 

                    Krok 8. Nie pozwól, aby Twój kierunek studiów wpłynął na ostateczny wybór kariery zawodowej 

 

Ukończenie studiów prawniczych wcale nie oznacza, że musisz zostać adwokatem. Masz prawo zmienić zdanie! Powinieneś/powinnaś szukać pracy, która Cię interesuje i dostarcza Ci radości. Postaraj się  wykorzystać swoją edukację w poszukiwaniach, ale pamiętaj, że nie musisz zostać marketingowcem tylko, dlatego, że skończyłeś/skończyłaś Marketing i Zarządzanie. Mnóstwo ludzi pracuje w branży, która ma niewiele wspólnego z ich kierunkiem studiów. Nie ma w tym nic złego.

 

          Krok 9. Zatrudnij Career Coacha/Doradcę Zawodowego

 

Rozmowa z osobą, która posiada wiedzę i doświadczenie w danej dziedzinie może być naprawdę pomocna i przynieść wiele korzyści. Z pewnością dowiesz się się wielu ciekawych rzeczy oraz otrzymasz cenne wskazówki.

 

Krok 10. Posłuchaj głosu swojej intuicji 

 

Jeśli na samą myśl o swojej pracy czujesz się źle, to znak, że czas na zmiany. Podejmij kroki przedstawione powyżej i zacznij działać!

Nieważne czy właśnie kończysz studia, czy już od wielu lat pracujesz, robiąc coś co, nie daje Ci ani odrobiny szczęścia. Nigdy nie jest za późno, aby odnaleźć tą właściwą drogę i zacząć spełniać swoje marzenia. Pamiętaj, że to Ty decydujesz czy spróbujesz odkryć właściwą sobie ścieżkę zawodową, czy może zostaniesz w miejscu, w którym obecnie jesteś nieszczęśliwy/nieszczęśliwa. Czas i tak upłynie, a wybór należy do Ciebie. Nadeszła pora by być odważnym i odważną oraz wyjść ze strefy komfortu!

Mi osobiście zajęło kilka dobrych lat odnalezienie tej właściwej drogi i zawodu, który chcę wykonywać. Spędziłam mnóstwo czasu na czytaniu różnych poradników, rozmowach z innymi ludźmi i przeszukiwaniu internetu. Nie obyło się również bez spotkań z konsultantem kariery. Takie spotkanie szczególnie mi pomogły! Zachęcam do rozmowy z osobą, która jest doświadczona w tej dziedzinie i zna się na rynku pracy.

To nie było łatwe zadanie, ale wiem ze było warto, ponieważ dziś mając 23 lata wiem dokładnie co chcę robić w życiu i kim chcę być zawodowa. Moja praca i studia sprawiają mi wielka przyjemność i nie wyobrażam sobie nie pracować!

Mam ogromną nadzieję, że wykonanie powyższych czynności nakieruje Cię na właściwe tory. Za kilka dni przedstawię Ci kilka kolejnych kroków, które warto podjąć – kiedy już mniej więcej wiemy, jakiej pracy szukamy – tak, aby upewnić się, że jest to na pewno „to coś’’.

A i pamiętaj – nie pozwól wmówić sobie, że w wieku 19 lat (kończąc szkołę średnią) musisz wiedzieć co będziesz robił/robiła zawodowo. NIC NIE MUSISZ. Na pewno nie w tym wieku, ponieważ nie miałeś jeszcze skąd się dowiedzieć i to jest całkiem normalne. Jeśli takie pytania nieustannie zadają Ci rodzice, rodzina czy znajomi to proszę zapytaj ich czy oni w tym wieku wiedzieli. Zapewniam, że niewiele jest takich ludzi. 

Jak wybrać ścieżkę kariery część 2

7 thoughts on “Jak wybrać ścieżkę kariery ?

  1. Dziekuje bardzo za komentarz i odwiedziny.Mam nadzieje ze szybko odnajdziesz swoja droge! Bardzo Ci tego zycze bo to piekna rzecz. Zapraszam na kolejny wpis tego typu za kilka dni z kolejnymi radami:)

 1. Nawet nie wiesz jak mi bardzo pomoglas w odnalezieniu siebie! Studiuje chyba nie to co powinnam…mimo iz wszyscy mówili, ze jestem humanistka upralam się na ekonomie…
  Dziękuje!

  1. Kochana, nawet nie wiesz jak sie ciesze, ze wpis Ci troszke pomogl! Prosze daj znac jesli moglabym Ci jeszcze jakos pomoc! Pozdrawiam cieplo 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *