Jak wybrać ścieżkę kariery ? Part II


Kilka dni temu poście JAK WYBRAĆ ŚCIEŻKĘ KARIERY przedstawiłam Wam kilka kroków, które mogą być pomocne w określeniu idealnej ścieżki zawodowej. Oczywiście proces odnajdywania swoje drogi zwykle jest  trudny i długotrwały. Czasami zajmuje nam to długie tygodnie, miesiące a nawet lata, ale na koniec każdy z nas wie, że było warto.

Jeśli po moim ostatnim poście i ćwiczeniach, które tam wykonaliście macie już kilka pomysłów jak mniej więcej mogłaby wyglądać Wasza wymarzona praca i macie przypuszczenia, czym moglibyście się zająć to dziś chciałabym Wam przedstawić kolejne istotnie posunięcia, które mogą okazać się równie przydatne. Zapraszam do lektury!

 

Krok 1. Research, czyli wyszukiwanie informacji 

 

Wymarzona praca lub pracodawca niestety nie zapuka do Waszych drzwi. Warto więc spędzić trochę czasu na poszukiwaniach. Sprawdź, jakie kwalifikacje są cenione na rynku pracy, jakich umiejętności i kompetencji potrzebujesz, aby zdobyć upragnione stanowisko.
 Polecam przejrzeć oferty pracy i zwrócić uwagę na umiejętności, których pracodawcy często wymagają. A może to dobry czas, aby poprawić swój angielski lub popracować nad pisaniem raportów?

Krok 2. Przygotuj listę zawodów, które chciałbyś bliżej poznać  

 

Zanim zdecydujesz się na ten właściwy zawód, na pewno będziesz miał jeszcze w głowie kilka innych, alternatywnych profesji i będziesz czuł niepewność, który jest właściwy. Przygotuj listę tych zawodów i zapisz co już o nich wiesz. Być może wiesz już o nich sporo. Jeśli  nie to zacznij od przeszukania internetu. Tam znajdziesz dużo cennych informacji, np. jakich kwalifikacji potrzebujesz, ile lat doświadczenia wymagają pracodawcy, jak wygląda typowy dzień pracy osoby na tym stanowisku i tak dalej. W ten sposób będziesz mógł skreślić zawody, które okażą się całkowice nie dla Ciebie.

 

Krok 3. Porozmawiaj z osobami z branży, która Cię interesuje 

 

Jeśli jest kilka zawodów, które Cię szczególnie interesują, warto porozmawiać z ludźmi, który już pracują w danej branży lub na danym stanowisku. Zastanów się, czy znasz kogoś takiego. Jeśli tak – koniecznie się skontaktuj z taką osobą. Jeśli nie – poszukaj takich osób w internecine i napisz do nich e-mail. Skorzystaj także z portalu Linkedin. Tam znajdziesz mnóstwo ciekawych ludzi, którzy pracują w zawodzie, który Cię interesuje. Wyślij im uprzejmą wiadomość z kilkoma pytaniami. Większość z nich prawdopodobnie bardzo chętnie udzieli Ci pomocy i odpowie na Twoje pytania. Ja wysyłałam takie e-maile już wiele razy do wielu różnych osób z wielu różnych krajów. Dzięki temu odkryłam, że ludzie, którzy lubią to, co robią zwykle chętnie dzielą się swoją historią o tym, jak osiągnęli w życiu to, co dziś mają lub czym się zajmują. Jeśli jesteś zainteresowany jakimś konkretnym obszarem lub osobą, nie musisz znać odpowiedzi na pytania, które zadajesz, aby nakłonić ich do rozmowy, ale to Ty musisz wykonać pierwszy ruch i nawiązać kontakt. Poszukaj osoby, która pracują na stanowisku, które Ty chciałbyś objąć za pare miesięcy, rok lub 10 lat i zadaj pytanie naprowadzające. Zdecydowana większość profesjonalistów przejmie inicjatywę i poda Ci więcej informacji niż oczekujesz. Większość ludzi to osoby zwykle bardzo miłe i pomocne. Ja otrzymałam mnóstwo zwrotnych wiadomości, za co jestem bardzo wdzięczna.

Przykład:

Mój e-mail: 

 Odpowiedź:  

Krok 4. Opisz swój idealny dzień w pracy 

 

To moje ulubione zadanie! Wizualizacja idealnego dnia pracy dostarczy Ci wartościowych informacji podczas planowania swojej kariery. Pamiętaj, że może nie od razu uda Ci się znaleźć idealne stanowisko, które spełni wszystkie Twoje wymagania, ale dzięki temu będziesz wiedział, w jakim kierunku podążać.  Znajdź kogoś, kto pracuje w zawodzie powiązanym z Twoim hobby i zapytaj tę osobę o poradę, zobacz jak pracuje i zastanów się, czy takie zajęcie nie wywołałoby codziennie uśmiechu na Twojej twarzy.

 

Krok 5. Podejmij staż

 

Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy dana praca jest dla Ciebie odpowiednia oraz czy sprawia Ci przyjemność, jest poszukanie stażu.Dzięki temu dowiesz się, czy jest to zawód dla Ciebie, a także zdobędziesz doświadczenie, które jest niesamowicie ważne.

 

Krok 6. Zapisz się na szkolenie

 

Wybierz się na wydarzenie czy szkolenie związane z branżą, która Cię interesuje. Poznasz ciekawych ludzi i na pewno zdobędziesz wiele cennych informacji. Networking na takich szkoleniach jest niesamowicie ważny – pamietaj o tym!

 

 Krok 7. Przygotuj się  

 

Bardzo ważny krok. Kiedy podejmiesz już decyzję o aplikowaniu o pracę, poświęć trochę czasu na przygotowanie. Zacznij od popracowania nad swoim CV, listem motywacyjnym, jak i również przygotowaniem na rozmowę kwalifikacyjną. Jak już wspominałam we wcześniejszym wpisie, dobrze napisane CV to nasza przepustka na rozmowę o pracę. Zadbaj o to, aby było dobrze napisane i przede wszystkim unikaj błędów stylistycznych i gramatycznych. Kiedy dostaniesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, koniecznie się na nią przygotuj! Czy wiesz, jak poprawnie odpowiedzieć na pytanie: „Powiedz mi coś o sobie?” lub „Jakie są Twoje słabe strony” ? Jeśli nie jesteś pewien to znak, że nie jesteś jeszcze gotowy i czas podjąć właściwe kroki.


 

  W ostatnich mięsiącach zgłosiło się do mnie bardzo dużo młodych osób, które chciały zmienić swoją karierę, pracę lub studenci, którzy zaczynali szukać stażu lub pierwszej pracy po studiach. Wspólnie pisaliśmy ich CV lub przygotowywaliśmy się do rozmowy kwalifikacyjnej. Wiele osób nie miało pojęcia jak się do tego zabrać, jak napisać dobre CV lub odpowiedzieć poprawnie na typowe pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. OCZYWIŚCIE NIE MA W TYM NIC DZIWNEGO. Młody człowiek, który dopiero wchodzi na rynek pracy nie ma skąd znać takich rzeczy – niestety nie uczą tego w szkołach i wiele ludzi czuje się zagubionych. Bardzo się cieszę, że mogę pomóc takim osobom i rozwiać ich wątpliwości, a przede wszystkich pomóc im stać się pewniejszym siebie. Proszę wierzcie mi – dobre CV oraz rzetelne przygotowanie na rozmowę kwalifikacyjna to klucz do dostania wymarzonej pracy! Nieraz przekonałam się o tym osobiście, jak i również podczas przygotowywania innych.

Już w przyszłym tygodniu zapraszam Was na wpis związany z pisaniem CV, a mianowicie przygotowałam dla Was porady JAK NAPISAĆ DOBRE CV. Zapraszam serdecznie!

One thought on “Jak wybrać ścieżkę kariery ? Part II

  1. Dobry blog to przede wszystkim porządne i ciekawe artykuły. Artykuły dotyczące tematów, na których się znamy i chcemy tą wiedzą dzielić się z innymi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *