Jak wybrać TRAFNY kierunek studiów ?

Rzadko zdarza się, że kończąc liceum, wiemy, co będziemy robić w życiu i jak nasze życie będzie wyglądało. Tym samym bardzo ciężko jest wybrać kierunek studiów, bo skąd mamy wiedzieć czy finanse to na pewno to, czym chcemy zajmować się w życiu? Nie mamy w tym wieku większych doświadczeń zawodowych. Stąd też wybór (trafny) kierunku studiów to bardzo ciężka decyzja. Oczywiście, zdarzają się takie osoby, które już od dawna wiedzą, że będą lekarzami. Chwała im za to! Aczkolwiek większość młodych ludzi nie ma pojęcia, na jakie pójść studia. Dla wielu pytanie: ,,Co będziesz studiować?” jest bardzo frustrujące. Żyjemy również w czasach, w których wymaga się od 18-latka, aby dokładnie wiedział, co chce robić w życiu. Uważam, że to negatywne zjawisko. Szczególnie, kiedy te pytania padają z ust rodziny lub rodziców, którzy nie zrobili nic, aby pokazać swojemu dziecku, jakie ma opcje. Na co zwrócić uwagę przy wyborze studiów. Z kim warto porozmawiać. Tego nie uczą w szkole, skąd więc ten młody człowiek ma to widzieć? Dlatego nie słuchajcie takiego gadania i nie przejmujcie się tym. A już na pewno nie decydujcie się na studia prawnicze, ponieważ Wasi rodzice uważa, że to ,,zawód, który da Ci pieniądze’’. Bzdura! Zawód, który da Ci pieniądze to zawód, który będziesz wykonywał z przyjemnością i zaangażowaniem. A przede wszystkim będziesz dobry w tym, co robisz.

Ja sama przez długi czas nie wiedziałam, co chcę studiować. Na pewno nie wiedziałam tego w liceum. Z tej przyczyny nie poszłam od razu na studia i wybrałam gap year, o czym pisałam tutaj. Dzięki temu wybór mojego kierunku, który obecnie studiuję, był przemyślany i wielokrotnie przeanalizowany. Ani przez chwilę nie pomyślałam, że wybrałam źle. 

Nie oznacza to jednak, iż pomysł studiowania Zarządzania Zasobami Ludzkimi pojawił się ot tak, z dnia na dzień. Nie, nie było tak łatwo. Spędziłam wiele miesięcy na poszukiwaniach. Na czytaniu różnych książek/artykułów. Próbowałam nowych rzeczy. Rozmowiałam z różnymi ludźmi, bardziej doświadczonymi osobami. Radziałam się konsultanta kariery. To, co uświadomiło mi, że moim trafnym wyborem będzie Zarządzanie Zasobami Ludzimi była próbna praca, której podjęłam się tuż przed pójściem na uniwersytet. Pracowałam tam przez miesiąc, po czym okazało się, że to niestety firma-krzak i nie zapłacą nam za cały miesiąc pracy. Ale dzięki temu upewniłam się, że nic nie dzieje się bez przyczyny i wszystko jest po coś. To wszystko było tego warte.

Dlatego też dziś przychodzę do Was z kilkoma radami, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru kierunku studiów.

 • Zastanów się, co najbardziej lubisz robić i co Cię interesuje.  

Zastanów się, jaki przedmiot najbardziej lubisz w szkole. Czego uczysz się z łatwością? Może sprawia Ci przyjemność przyswajanie wiedzy na jakiś temat? Przypomnij sobie również, sprawiające Ci frajdę, prace, które wykonujesz/wykonywałeś. Przemyśl, co Cię bardziej pociąga: praca z ludźmi czy praca przed komputerem?

Wybierz studia, które są zgodne z Twoimi zainteresowaniami. Niech będą związane z tym, w czym jesteś dobry. Dzięki temu rozwiniesz jeszcze bardziej swoje zainteresowania i na pewno zostaniesz doceniony przez profesora lub potem przez pracodawcę za wspaniale wykonywaną pracę.

 • Pomyśl o możliwościach zatrudnienia. Patrz w przyszłość

Kiedy wybieramy konkretny kierunek, warto zastanowić się, czy jest on zgodny z tym, co chcemy dalej w życiu robić. Czy na przykład ukończenie danych studiów pomoże mi znaleźć wymarzoną pracę?

Przede wszystkim, jeśli nie masz pojęcia, co chcesz w życiu robić, nie idź na studia. Nie idź na byle jaki kierunek, żeby tylko na coś iść. Zrób sobie przerwę, znajdź pracę i daj sobie czas na zastanowienie oraz spróbowanie odnalezienia TEJ drogi, tego kierunku.

 • Przejrzyj oferty uniwersytetów i kierunki, jakie oferują.

Przeglądnij oferty.  Zobacz, jakie kierunki są dostępne. Ale na tym nie koniec. Dokładnie sprawdź, jakie będziesz mieć przedmioty podczas Twoich lat studiów. To bardzo ważne, aby większość przedmiotów była dla Ciebie interesująca. Kierunek Zarządzanie Ludźmi może brzmieć super, aczkolwiek przedmioty mogą być bardzo kiepskie. Koniecznie to sprawdź.

 •  Idź na Dni Otwarte 

Koniecznie wybierz się na dni otwarte. Porozmawiaj z osobami, które studiują dany kierunek. Od nich otrzymasz bardzo dużo cennych informacji. Porozmwiaj z profesorami uczącymi dany przedmiot. Warto założyć wątek na forum lub dołączyć do grupy dyskusujnej na temat kierunku, który Cię interesuje. To miejsce, gdzie znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

 •   Nie wybieraj najłatwiejszej drogi

Nie idź na najłatwiejszy lub byle jaki kierunek, tylko żeby na coś iść, ponieważ inni idą. Wszyscy wiemy, że niektóre kierunki są tak oblegane, że znalezienie po nich pracy może być bardzo ciężkie, szczególnie kiedy nie masz sam w sobie motywacji.

Jeśli jest kierunek, który Cię interesuje, ale uważasz, że nie dasz rady – spróbuj! Nie skreślaj tego od razu, ponieważ nie wiesz, czy może się udać! To na pewno będzie ciężka praca aczkolwiek czy nie warto? Po 3 latach będziesz niesamowicie z siebie dumny i jestem pewna, że nie będziesz pamiętać tych ciężkich chwil.

 •  Zapytaj o radę nauczyciela lub osobę, która Cię dobrze zna  

Oczywiście wybór kierunku studiów powinienien być całkowicie Twoją decyzją. Jednak warto zapytać ulubionego nauczyciela lub osobę, która Cię dobrze zna, gdzie widzą Twoje mocne strony. W czym byłbyś dobry. Czasami inni ludzie widzą to, czego my nie zauważamy. Moi bliscy od zawsze mówili mi, że powinnam pracować z ludźmi, najlepiej jako nauczyciel. I mimo że broniłam się przed tym rękami i nogami, to ostatecznie mieli rację. Uwielbiam uczyć, doradzać i pomagać innym. Obecnie nie wyobrażam sobie innej pracy.

 • Porozmawiaj z osobami, które ukończyły dany kierunek, który Ty chcesz studiować.  

Rozmowa z taką osobą będzie na pewno cennym doświadczeniem. Dowiesz się, jak naprawdę wygladają studia np. psychologiczne. Jak wygląda rynek pracy oraz zapotrzebowanie na psychologów. Dowiesz się, co jest trudne, a co łatwiejsze. Zapytaj, jak wygląda ich obecna praca. Przede wszystkim zadaj pytania, które Cię nurtują.

 • Idź na konsultacje do konsultanta kariery

Spotkania z konsultantem kariery bardzo mi pomogły. Dzięki pytaniom, które zostały mi zadane i testom, które wspólnie zrobiliśmy bardzo wiele dowiedziałam się o sobie. Uświadomiłam sobie, jakie zawody mogę wykonywać. Z biegiem czasu widzę, że wszystko się zgadza i jest dokładnie tak, jak miało być. Obecnie sama pomagam innym w wyborze kierunku studiów i widzę, jak odpowiednio zadane pytania i testy kierują młodych ludzi na właściwą ścieżkę. Dzięki temu wybór wydaje się łatwiejszy.

 • Nie przestawaj szukać, nie poddawaj się.

Jeśli nie wiesz dziś, co chcesz studiować –  nie przestawaj szukać. Przejrzyj internet sto razy. Rozwiąż testy dotyczące kierunków studiów. Przeczytaj różne książki dotyczące kierunku, który Cię interesuje. Poszukaj artykułów, porozmawiaj z innymi. Zrób wszystko, co przychodzi Ci do głowy, aby odkryć swoje powołanie.

 • Staż/praca w intersującej Cię branży 

Jeśli masz czas i możliwości, idź na staż lub do pracy, w kierunku, w który chcałbyś się rozwijać. Możesz się przekonać się, czy Twoje wyobrażenia pokrywają się z rzeczywistością. Czy ta praca sprawia Ci przyjemność i kolejne 30 lat pracy od 9 do 5 w pracy nie będzie koszmarem.

 • Nie czuj się winny, jeśli wybrałeś niewłaściwy kierunek 

Wybór niewłaściwego kierunku, a następnie jego zmiana, po pierwszym semestrze lub pierwszym roku, to nie koniec świata. Naprawdę wielu studentów tak robi i nie jest to nic wielkiego. Zdecydowanie lepiej jest zmienić w porę, aniżeli studiować coś, co okazało się totalną klapą. Wiele osób zostaje i kończy kierunek, który nie jest dla nich. Boją się, co powiedzą znajomi lub rodzice – proszę Was nie popełniajcie tego błędu. Za 5 lat nikt nie będzie o tym pamiętał, a wy skończycie coś, co Was w ogóle nie interesuje. To nie jest tego warte.

 A na koniec pamietaj, że…

Jeśli nawet skończysz nie ten kierunek, który chciałeś skończyć, nie oznacza to, że Twoja ścieżka zawodowa jest zamknięta. Abosultnie nie! Wszystko jeszcze przed Tobą. Bardzo duży odsetek ludzi nie ma pracy związanej z kierunkiem studiów, który ukończyli i nie ma w tym nic dziwnego. Mając 19 lat jesteśmy za młodzi, aby wiedzieć, co bedziemy robić za 5,10 lat. Warto mieć plan i cele, aczkolwiek życie weryfikuje często ich trafność.

Gdybym miała dać kilka rad ze swojego doświadczenia osobom, które nie mają pojęcia, na jakie iść studia, powiedziałabym :

 • Jeśli nie wiesz, co chcesz robić w życiu, daj sobie czas. Nie idź na studia od razu. Weź pod uwagę gap year. Daj sobie czas na lepsze poznanie siebie i dowiedzenie się, co może jest dla Ciebie właściwe.
 • Zastanów się, czy studia są Ci właściwie potrzebne? Może masz inny plan na siebie? NIE KAŻDY MUSI SKOŃCZYĆ STUDIA, ABY ODNIEŚĆ W ŻYCIU SUKCES.
 • Jeśli naprawdę chcesz studiować, ale nie wiesz co, polecam wybrać studia związane z językami obcymi. Nie ma opcji, aby języki obce nie przydały Ci się w życiu. Po prostu nie ma. Dzięki temu będziesz bardzo atrakcyjny dla pracodawców. A jeśli na danym stanowisku będą wymagane inne umiejętności, uwierz mi, nauczą Cię tego. Umiejętności miękkich można się szybko nauczyć, języka obcego niestety nie. Stąd też znając już 2 języki (szczególnie w Polsce) będziesz naprawdę cenną osobą dla potencjalnego pracodawcy.
 • Jeśli masz tyle motywacji w sobie, aby studiować coś, co da Ci na pewno dobre zarobki, ale niekoniecznie będzie przyjemnością, to wybierz jeden z tych kierunków:

– finanse – informatyka – kierunki inżynieryjne – prawo –

Kończąc jeden z tych kierunków, na zarobki po studiach nie powinieneś narzekać.

Trafny wybór kierunku studiów to bardzo ciężka decyzja, która może mieć duży wpływ na nasze dalsze życie. Warto zatem zadbać o to, aby była przemyślana, a przede wszystkim NASZA. Pamiętajcie, że w pracy spędzamy dużo część naszego życia. Wolicie chodzić tak z uśmiechem na twarzy czy niezadowoleniem?


Osoby, szukające swojej ścieżki kariery zapraszam tutaj i tutaj

Osoby, planujące studia w Anglii zapraszam tutaj

Osoby, myślące o roku przerwy (gap year) zapraszam tu i tu (moja historia)

A czy Wasz kierunek studiów był przemyślany? Gdybyście mogli iść na studia raz jeszcze, jakie kierunek wybralibyście tym razem? Czym kierowaliście się przy wyborze studiów? 

7 thoughts on “Jak wybrać TRAFNY kierunek studiów ?

 1. To jedna z najtrudniejszych decyzji w życiu i żeby podjąć ją mądrze trzeba wszystko solidnie przeanalizować 🙂

 2. Aktualnie studiuję ten sam kierunek co Ty 🙂 Ale zanim tak sie stało, wcześniej byłam na matematyce, którą rzucilam. Wybór kierunku to naprawdę nie jest łatwa sprawa. Ważne jest to aby był to wybór przemyślany oraz żeby studiować to co nas naprawdę interesuje.

  1. Paulina, ja wybieram się właśnie na matematykę. Mogę wiedzieć, co cię do niej zniechęciło albo gdzie studiowałaś? 😉

 3. Poruszylas bardzo ciekawy temat. Wiadomo nikt gwarancji nie daje że po studiach bd praca. Ja sama skończyłam 1 kierunek teraz kończe kolejny zupełnie one nie sa ze soba powiazane bo potrzebowalam czegos zupełnie innego. Pozdrawiam ciepło

 4. Z wyborem prawa po to, aby mieć dobre zarobki, to bym polemizowała. Teraz jest przesyt prawników i tylko utrzymują się Ci, co naprawdę są dobrzy w tym, co robią i Ci, którzy zdadzą testy na aplikacje, a je bardzo mało osób zdaje. Moja koleżanka jest po prawie, nie udało jej się zdać testu na aplikację i teraz ma bardzo niskie zarobki. Ponadto, jak chce się iść na aplikację to trzeba naprawdę mieć dużo pieniędzy, by zapłacić za nią.
  Polecam prawo tym, którzy bardzo lubią czytać dużo artykułów ustaw, które czasem są bardzo trudne do zrozumienia i dla tych, którzy potrafią się bardzo dużo uczyć kosztem czasu spędzanego z bliskimi i na rozrywce. Jeżeli ktoś tylko ledwo, ledwo będzie zdawał z roku na rok, to będzie bardzo słabym prawnikiem, a woęc jego zarobki będą minimalne.

  Bardzo dobry artykuł. Na pewno przydatny wpis dla maturzystów i licealistów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *