Jak napisać dobre CV?


Zamierzasz aplikować w niedługim czasie o pracę, a nie jesteś do końca pewien czy Twoje CV jest dobrze napisane? Nie masz również pojęcia, jak wyróżnić się z tłumu i być lepszym od innych aplikujących? Patrzysz na swoje obecne CV i nie jesteś z niego zadowolony? W takim razie czas na zmiany!

Tak, jak wspominałam w ostatnim poście o najczęściej popełnianych błędach w pisaniu CV (zachęcam Cię do przeczytania tego wpisu), rekruterzy spędzają około 10 sekund nad Twoim życiorysem. Masz więc niewiele czasu, aby ich do siebie przekonać. Czy jest to możliwe w tak krótkim czasie? Oczywiście! Dziś przekażę Ci kilka rad, jak napisać dobre CV, ponieważ musisz pamiętać, że właśnie od Twojego CV wszystko się zaczyna – to jest Twoja przepustka do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjna. Upewnij się zatem, że jest napisane naprawdę dobrze.

 

Zacznę od małych, ale bardzo istotnych kwestii: 

 

1. Twoje CV powinno być napisane na jednej lub dwóch stronach, szczególnie jeśli masz tylko kilka lat doświadczenia. Trzy strony życiorysu nie są mile widziane. ROWNIEŻ NIGDY NIE KOŃCZ SWOJEGO CV NA 1.5 STRONY.

2. Czcionka powinna być czytelna i niezbyt mała (idealne to 11,12)

3. W Twoim CV niedopuszczalne są błędy ortograficzne, językowe itd.

4. Koniecznie dodaj sekcję OSIAGNIĘCIA

6. Upewnij się, że opis Twojego ostatniego lub dwóch ostatnich stanowisk mieści się na pierwszej stronie CV (to najważniejsza część Twojego życiorysu).

7. Przeanalizuj JESZCZE raz opisane w życiorysie aktywności oraz zakresy obowiązków. Jeśli Twoje CV zawiera coś, co nie odpowiada wymaganiom stawianym na intreresującym Cię stanowisku, usuń to!

 

A teraz kilka dużych kwestii: 

 

1. Twoje CV powinno zawierać przynajmniej kilka key words (słów kluczy). Co to oznacza? W Twoim CV powinny się znaleźć słowa takie same lub podobne do tych z Twojej oferty pracy, na którą chcesz odpowiedzieć.

Przykład: 

Jeśli w ofercie pracy, którą znalazłeś w internecie jest informacja, że wymagana jest znajomość rysunku technicznego, a Ty taką umiejętność posiadasz, koniecznie umieść to w swoim CV. Im więcej takich samych lub podobnych słów w Twoim CV do tych, jakimi posłużono się do opisania oferty, tym lepiej dla Ciebie.

2. W sekcji EDUKACJA umieść tylko swoje ukończone studia lub te, na które właśnie uczęszczasz. Nie musisz wpisywać szkoły średniej. Jeśli jesteś studentem aplikującym, na przykład, na staż, to warto wpisać również przedmioty ze swoich studiów związanych tematycznie z interesującą Cię ofertą pracy. Wpisz również kursy czy szkolenia, w których uczestniczyłeś, ale – znowu – tylko te związane ze stanowiskiem, na które składasz swoje podanie.

3. Sekcja DOŚWIADCZENIE jest jedną z ważniejszych. Wymieniamy tutaj nasze wcześniejsze stanowiska pracy i opisujemy nasz zakres obowiązków. Upewnij się, że wymieniasz tylko te rzeczy, które są istotne z punktu widzenia zakresu obowiązków opisanego w interesującej Cię ofercie pracy. Nie wpisuj, że zajmowałeś się pisaniem raportów, jeśli wiesz, że nowe stanowisko, które chcesz objąć na pewno nie wymaga od Ciebie pisania raportów. Skup się na tym, aby wpisać jak najwięcej czynności, które wykonywałeś z tymi, które pokrywają się z opisem stanowiska, na które aplikujesz.

4. Nie zapomnij o sekcji OSIĄGNIĘCIA . Pomyśl, co do tej pory osiągnąłeś i czym możesz się pochwalić. Może napisałeś świetną pracę licencjacką na ciekawy temat? Albo przyczyniłeś się do podniesienia poziomu zadowolenia klienta w poprzedniej pracy? Zastanów się, czy nie miałeś swojego udziału w zwiększeniu sprzedaży? Wpadłeś na jakiś świetny pomysł lub rozwiązałeś jakiś problem? Ukończyłeś interesujący kurs? Otrzymałeś nagrodę zarządu? Podziel się swoimi osiągnięciami, wypunktowując je w Twoim CV, a następnie wspomnij o nich kilka słów w Twoim liście motywacyjnym. Studenci powinni również pochwalić się swoimi ocenami z zeszłego semestru, jeśli były wspaniałe.

5. Nie umieszczaj w CV całego swojego życia. Wpisz tylko informacje dotyczące stanowiska, na które aplikujesz. Nie wpisujemy wcześniejszych zajęć, które nie mają z nim powiązania. Nie wpisuj wszystkich prac, które wykonywałeś, nie umieszczaj wszystkich ukończonych kursów, czy nie wypisuj wszystkich obowiązków jakie pełniłeś na poprzednich stanowiskach. Jeśli składasz podanie o pracę w dziale marketingu, a dwa lata temu pracowałeś w hotelowej kuchni, nie powinieneś o tym wspominać, ponieważ nie ma to żadnego powiązania i nikogo nie intersuje. Skup się na tym, co jest związane z marketingiem.

6. Profil zawodowy. Profil zawodowy to miejsce, gdzie w kilku zdaniach podsumowujemy naszą dotychczasową karierę oraz nakreślamy kierunek, w którym zamierzamy podążać. Bardzo ważne jest to, aby umieścić te informacje w górnej części życiorysu, zaraz pod danymi osobowymi, przed doświadczeniem zawodowym. Jego długość to kilka dobrze napisanych, interesujących zdań o Tobie.

Twój profil zawodowy powinien odpowiadać na 3  pytania:

1. Kim jesteś?

2. Czym się specjalizujesz ? Jakie są Twoje osiągnięcia?

3. W jakim kierunku chcesz się rozwijać w przyszłości? Jaki są Twój cele zawodowy?

Profil zawodowy to pierwsza rzecz, na którą rekruterzy zwracają uwagę. Twój profil powinien zachęcić rekrutera do przeczytania CAŁEGO CV oraz pokazać przyszłemu pracodawcy, że jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko

7. CHWAL SIĘ! CHWAL SIĘ! Pokaż swoją wartość! Pokaż, że jesteś odpowiednim kandydatem na to stanowisko. Twoje CV nie powinno być ani trochę skromne! Podziel sie swoimi osiągnięciami zarówno tych związanych ze studiami, jak i z pracą, a nawet tymi związanymi z Twoimi zainteresowaniami ( szczególnie jeśli nie masz zbyt dużo tych zawodowych).

Twoje doświadczenie + osiągnięcia + dobrze napisane CV = ZAPROSZENIE NA ROZMOWĘ KWALIFIKACYJNA


 Jeśli nie masz przyjaciela czy znajomego w firmie, do której składasz podanie, który mógłby Ci ”załatwić” zaproszenie na rozmowę, to właśnie Twoje CV jest tą “szansą’’ na zwrócenie na Ciebie uwagi Twojego potencjalnego pracodawcy. Tak więc do dzieła!

Czy Twoim zdaniem Twoje obecne CV bedzie w stanie pozytywnie zaskoczyć potencjalnego pracodawcę lub rekrutera? Jeśli sądzisz, że nie, to czas na duże zmiany w Twoim życiorysie. Zacznij od zanalizowania powyższych punktów jak i przeczytania tego wpisu, a jeśli nadal nie jesteś pewien, czy jesteś na dobrej drodze to zapraszam do kontaktu – bardzo chętnie pomogę przejść Twojemu CV “metamorfozę”. 

E-MAIL: kornelia.wawrzynowicz@gmail.com

10 thoughts on “Jak napisać dobre CV?

    1. Jesli to jest Twoja pierwsza praca, piszesz o tym co robilas(praca w kawiarnii, opiekunka do dziecka, cokolwiek co robilas )

  1. Z doświadczenia wiem, że dużo osób rekrutujących zwraca też uwagę na działalność wolontariacką i pozastudencką, więc brak doświadczenia niczego nie przekreśla 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *