Czy warto wyjechać za granicę? Kiedy emigracja to dobry pomysł i kto powinien wziąć to pod uwagę?

Często otrzymuję pytania zarówno od znajomych, jak i czytelników bloga, czy warto wyjechać za granicę. Niestety odpowiedź nie jest zawsze taka sama. Ile ludzi, tyle historii. Dla jednych emigracja to dobry pomysł, dla drugich bardzo kiepski.

Ludzie wyjeżdżają z różnych powodów. Najczęściej za pracą, na studia lub by dołączyć do swojego partnera. A jeszcze inni po prostu szukają innego, lepszego życia i chcą zamieszkać w innym kraju. Ja właśnie należę do tej grupy. Domyślam się, że jest jeszcze tysiąc innych powodów emigracji, o których nawet nie wiem.

Moja historia

Od już kilku dobrych lat jestem emigrantką. Mój pierwszy wyjazd za granicę miał miejsce wiele lat temu. Pojechałam wtedy do Niemiec do pracy w czasie wakacji, na 3 miesiące. Wtedy pierwszy raz wyjechałam sama na tak długo i to właśnie to doświadczenie upewniło mnie w tym, że chcę mieszkać za granicą. Kolejnym kierunek, który obrałam tuż po maturze, były Stany Zjednoczone. Mój wyjazd do Stanów był spowodowany chęcią nauczenia się języka angielskiego i zwiedzenia tego cudownego kraju. Chciałam również mieć trochę czasu, aby zastanowić się, co chcę dalej zrobić ze swoim życiem i taki wyjazd bardzo mi pomógł w znalezieniu odpowiedzi na to pytanie. Kolejny kraj, do którego wyjechałam i obecnie w nim przebywam, to Wielka Brytania, a dokładnie Londyn. Czy jest to już ostatnie miejsce? Zapewne nie –  mam jeszcze kilka miejsc, w których chciałabym pomieszkać, ale na pewno w Londynie zostanę na kilka kolejnych lat.

Moja decyzja o emigracji była świadoma, przemyślana, a przede wszystkim – sama tego chciałam. Wiedziałam, że nie chcę żyć w Polsce i, że zdecydowanie lepiej jest mi na obczyźnie. Obecnie mieszkam w Londynie i jestem ze swojej decyzji bardzo zadowolona. Dlaczego jest mi tu tak dobrze ? Z kilku powodów:

 • Tutaj jest mój chłopak
 • Tutaj studiuję i pracuję – robię to, co kocham
 • Tutaj mam możliwość zarobić znacznie więcej niż w Polsce
 • Otaczam się językiem, który bardzo lubię
 • Mam tu duże możliwości rozwoju
 • W Wielkiej Brytanie żyje się łatwiej niż w Polsce

To tylko kilka powodów, które każdego dnia upewniają mnie w tym, że dobrze, że wyjechałam. Ale żeby nie było tak kolorowo, nie myślcie sobie, że tutaj wszystko jest takie super. Oj nie! Ale o tym opowiem Wam inny razem.

Kiedy emigracja to dobry pomysł?

Czy warto wyjechać za granicę, czy może lepiej zostać w Polsce? Gdybym miała odpowiedzieć na to pytanie subiektywnie, powiedziałabym: TAK, warto wyjechać.

Jeśli jednak coś jest dla mnie dobre, to nie oznacza, że i dla Was będzie. Obiektywnie na to patrząc, odpowiedziałabym: TO ZALEŻY.

Komu na pewno rekomendowałabym wyjazd za granicę? 

 • Osobom, które nie mają nic do stracenia, a tym samym nie mają pracy w Polsce, pomysłu na siebie i nie do końca wiedzą, co dalej zrobić ze swoim życiem. Takim osobom powiedziałabym: JEDŹ. Dlaczego? Ponieważ jeśli musisz szukać pracy, to nie ma różnicy, czy będziesz szukać jej w Polsce czy np. Wielkiej Brytanii. A jeśli już ją znajdziesz, zapewne na Wyspach uda Ci się zarobić troszkę więcej. Jeśli nie wiesz, co dalej zrobić ze swoim życiem, to zajmij się pracą, zarabianiem i odkładaniem pieniędzy, a w między czasie szukaj swojej właściwej drogi życiowej. Jak już ją znajdziesz, przynajmniej będziesz mieć oszczędności, aby móc ruszyć do przodu ze swoim życiem.    
 • Osobom, które chciałby zarobić więcej pieniędzy. Masz pomysł na biznes, ale nie masz pieniędzy, aby go rozkręcić? W tym przypadku praca za granicą to zdecydowanie dobry pomysł! 
 • Osobom, które chcą nauczyć się bardzo dobrze języka. Podkreślam bardzo dobrze, ponieważ do pewnego stopnia można nauczyć się dobrze języka obcego będąc w Polsce. Wszyscy jednak wiemy, jak korzystny jest wyjazd do kraju, w którym mówią w języku, którego chcemy się nauczyć. To najlepsza szkoła, do jakiej możesz pójść.
 • Osobom, które pracują już w zawodzie, ale chciałyby zdobyć więcej doświadczenia zawodowego. Praca w obcym kraju to dla każdego ogromna szansa. Jeśli wybierzesz Londyn, popracujesz tu rok czasu i oócisz do Polski, to gwarantuję Ci, że praca będzie na Ciebie czekała. Wiele razy przekonałam się o tym sama, słyszałam też od znajomych, jak doświadczenie z innego kraju pomogło im znaleźć szybciej lepszą pracą po powrocie do Polski. Pomyśl tylko, kto by nie chciał mieć pracownika, który pracował w międzynarodowym środowisku przez rok i do tego podszkolił język? No kto ?!
 • Osobom, które chciałyby studiować w obcym kraju i języku. Studia w obcym kraju to nie tylko niesamowita szkoła życia i doświadczenie, ale przede wszystkim lepsze perspektywy pracy po studiach. Nie oznacza to, że NA PEWNO dostaniesz pracę po studiach za granicą, ale NA PEWNO będzie Ci łatwiej ją znaleźć –  czy to w Polsce, czy w innym kraju. Poza tym to niesamowite doświadczenie, z którego będziesz mógł być dumny!
 • Osobom, które chcą usamodzielnić się lub nauczyć się odpowiedzialności i samodzielności. Nic tak nie nauczy Cię życia, jak wyjazd za granicę – uwierz mi. Będziesz miał wiele problemów do rozwiązania, wiele niemiłych sytuacji do zmierzenia się z nimi, ale za jakiś czas będziesz sobie wdzięczny, że to zrobiłeś! Nic tak nie nauczy Cię życia, jak przeprowadzka do nowego kraju.
 • Osobom, które są ciekawe, jak mieszka się w danym kraju, chciałyby poznać nowe kultury i poszerzyć swoje horyzonty. Wyjedź, jeśli ciekawi Cię życie w innym kraju, chcesz się rozwijać, podszkolić język, poznać ludzi i inne kultury, pomieszać w innym kraju lub przekonać się, co jest dla Ciebie właściwe. A może chcesz zatęsknić za Polską, aby móc ją docenić?  Jedź i przekonaj się, czy życie na obczyźnie jest dla Ciebie.

Przed wyjazdem: 

Miej plan

Jeśli chcesz wyjechać – miej plan! Wyprowadzka za granicę będzie wymagała od Ciebie odpowiedzialności i dobrego przygotowania. Nie zalecałabym wyjazdu bez żadnego planu. Sprecyzuj, gdzie chcesz jechać i właściwie dlaczego właśnie tam? Jakie korzyści chcesz wynieść z tego wyjazdu? Jaki jest Twój cel? Pomyśl, czy znasz kogoś na miejscu, czy ktoś będzie mógł Ci pomóc? Podejdź do tego bardzo racjonalnie, a gwarantuję, że taka przeprowadzka będzie mniej stresująca.

 …i pieniądze

Jeśli już podejmiesz decyzję o wyjeździe, zadbaj o to, aby nie jechać z niczym. Naprawdę warto mieć oszczędności, aby w razie niepowodzenia móc przeżyć parę tygodniu i w momencie ogromnego stresu nie podjąć pochopnej decyzji o powrocie do Polski. Wszyscy wiemy, jak stres potrafi kierować człowiekiem i jak głupie decyzje możemy wtedy podjąć. Majac parę groszy w kieszeni będzie nam dużo łatwiej.

Dodatkowo

Zastanów się, czego tak naprawdę chcesz? Dlaczego chcesz wyjechać? Jeśli masz problemy i myślisz, że wyjeżdżając od nich uciekniesz, to muszę Cię zmartwić – na pewno nie. Co więcej, pojawią się jeszcze nowe – problemy są wszędzie i niestety na obczyźnie nie znikają.

Pamiętaj też:

To, że wyjedziesz, nie znaczy, że automatycznie będziesz mieć lepsze życie. To zależy od Ciebie, jak je sobie ułożysz. Żaden kraj nie jest już krajem miodem i mlekiem płynącym. Pieniądze i szczęście nie leżą na ulicy. Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. Może być łatwiej, niż w Polsce, ale nic za darmo nie dostaniesz.

Co więcej, może okazać się, że to zupełnie nie dla Ciebie i mimo większych zarobków, łatwiejszego życia, Polska to kraj, w którym czujesz się najlepiej. I NIE MA NIC W TYM ZŁEGO! Fajnie, że to sprawdzisz, ale nie bój się spakować walizki i wrócić tam, gdzie czujesz się najlepiej!

Pierwsze miesiące mogą być cholernie ciężkie – daj sobie troszkę czasu. Początki na emigracji są naprawdę trudne. Ja przez pierwszy tydzień w Kalifornii płakałam każdego dnia, zadając sobie pytanie, co ja właściwie zrobiłam. Ale wierz mi, potem już jest tylko lepiej.

Nie podejmuj pochopnych decyzji. Nie podejmuj szybkiej decyzji ani o wyjeźdźcie, ani powrocie. Nie podejmuj żadnych decyzji w momencie, w którym jesteś bardzo smutny lub bardzo szczęśliwy. Te emocje nie są najlepszymi doradcami.

I NAJWAŻNIEJSZE!

Jeśli wyjeżdżasz z Polski, bo tutaj nie jesteś szczęśliwy, to Twój wyjazd może niewiele zmieni. Jeśli problem tkwi w Tobie, to zmiana miejsca zamieszkania raczej nie będzie dobrym rozwiązaniem. Wyjeżdżasz, bo rozstałeś się z dziewczyną/chłopakiem lub coś strasznego Ci się przytrafiło? Wyjazd może pomóc Ci uporać się ze stratą, ale nie rozwiąże głębszych problemów – pamiętaj o tym. Szczęście, niestety, nie zależy od miejsca, a od nas samych i od ludzi, którymi się otaczamy i NIGDY nie stawiaj ludzi ponad miejsce. Jeśli masz problem, z którym nie radzisz sobie w Polsce, nie poradzisz z nim sobie w Niemczech, Anglii czy Stanach. Znajdź najpierw rozwiązanie w sobie.

Emigracja to fajna sprawa, ale nie jest dla każdego i nie rozwiąże problemów, które w nas tkwią. Ale jeśli masz ochotę się przekonać, jak to jest naprawdę – zrób to. Choćby dlatego, żeby nigdy nie powiedzieć sobie: A MOGŁEM TO ZROBIĆ.

Kiedyś pisałam o tym, że zdaję sobie sprawę z tego, że emigracja to, w pewien sposób, wybranie łatwiejszej drogi i po prostu – w moim przypadku – pójście na łatwiznę. Jestem tego świadoma, ale i tak bardzo się z tego cieszę. W Anglii żyje mi się po prostu łatwiej i jestem tu szczęśliwsza. Ale to nie znaczy, że Ty będziesz.

Drogi czytelniku, na koniec muszę poruszyć jeszcze jedną kwestię. WIEM, jak fatalna jest polityka w Polsce i naprawdę nie rozumiem, dlaczego naszym krajem rządzą niektóre osoby, ALE jeśli powodem Waszego wyjazdu jest polityka, a może obwiniacie rządy za Wasze niepowodzenia w życiu i na przykład brak pracy, to znaczy, że po prostu przenosicie odpowiedzialność za swoje życie na kogoś innego. Kochani pamiętajcie – zarówno państwo, jak i ten świat nic nie są Wam winne i nic nie musi być Wam dane, a jeśli oczekujecie, że kiedykolwiek będzie inaczej i dostaniecie coś za darmo, to możecie się nie doczekać.

Lepiej i SZYBCIEJ będzie jak weźmiecie życie w swoje ręcę, ułożycie plan i zaczniecie działać! 


Co sądzicie o emigracji? Chcielibyście wyjechać ? A może już to zrobiliście ? Gdzie wyjechaliście i jak Wam się żyje? Jakie rady dalibyście osobom, które zastanawiają się nad wyjazdem?

45 thoughts on “Czy warto wyjechać za granicę? Kiedy emigracja to dobry pomysł i kto powinien wziąć to pod uwagę?

 1. Ja aktualnie mieszkam w Niemczech, razem z synem i mężem, w tym samym mieście pracuje i mieszka moja mama, więc jest łatwiej, jednak samotnej osobie może być ciężko bynajmniej na początku 🙂

 2. Wiele cennych uwag jeśli chodzi o emigrację. Moja siostra się własnie nad tym zastanawia i również mierzy w USA. Trzymam za nią kciuki, ponieważ wiem że tutaj w tej chwili nic ją nie trzyma i nie widzi przed sobą przyszłości. Tak jak piszesz, jednak taką decyzję należy podjąć z planem w dłoni i sukcesywnie podążać do celu.

 3. Świetne wskazówki 🙂
  Ja niestety nie nadawałabym się na wyjazd! Kiedyś krótko o tym myślałam, ale potem się zakochałam 🙂 Jestem bardzo rodzinna osobą, domatorka ze mnie 🙂

 4. Czy warto wyjechać za granicę, czy może lepiej zostać w Polsce? Gdybym miała odpowiedzieć na to pytanie subiektywnie, powiedziałabym: TAK.

  Zadane dwa pytania, a odpowiedź nie wiadomo, ktorego sie tyczy. Poza tym bardzo dobry wpis, treściwy, adekwatny. Dobra robota 🙂

 5. Bardzo wartościowy tekst – i mądry. Punkt o poszukiwaniu szczęścia poza sobą jest bardzo ważny, moim zdaniem. Ja się nigdzie nie wybieram na dłużej, silne związki rodzinne, kontekst kulturowy, możliwość satysfakcjonującego wyrażania swoich myśli na poziomie werbalnym to dla mnie zbyt ważne kwestie:)

 6. Wiszę, że jest kilka powodów dla których i ja powinnam wyjechać. Ale masz rację, trzeba dobrze żyć z sobą samym, inaczej żadne miejsce nie spowoduje, że będzie się szczęśliwym. O tym niektórzy zapominają i czasem rozgrywa się dramat, już za granicami naszego kraju.

 7. Hej, fajny tekst! A przy okazji, jako że jesteś osobą żyjącą w UK a zarazem tam pracującą, mam pytanie 🙂 Sama planuję wyjechać do UK z początkiem października. W sumie dosyć dobrze się złożyło, skończyłam licencjat, chłopak również przesiaduje w UK, więc chciałabym do niego dołączyć. I no właśnie, martwię się czy mimo dosyć sporego doświadczenia jak na młody wiek (obecnie międzynarodowe korpo) mam szansę na dobrą (tj. w biurze, w tym co robię) pracę/płatny staż?

  1. Hej Kinga, napisz do mnie prosze email lub na fanpagu bloga na messangerze i chetnie Ci pomoge i odpowiem na Twoje pytania! 🙂

 8. Wartościowy tekst! Osobiście nigdy nie myślałam o wyjeździe za granicę, ciężko byłoby mi tutaj wszystko zostawić…

 9. Myślę, że jeśli moje życie potoczyłoby się inaczej, to nie miałabym oporów, żeby wyemigorwać. Jestem niemal pewna, że dobrze poczułabym się za granicą. Nigdy nie mieszkałam za granica, byłam tylko na kilku wycieczkach, ale wiem, że w “obcych” miejscach czułam się naprawdę dobrze. Język nigdy nie był dla mnie przeszkodą, obce obyczaje również nie. Wiem, że wycieczka to co innego niż zamieszkanie gdzieś na stałe, więc nie będę się dalej wymądrzać.
  Ale obecnie mam męża, dziecko, działkę i plany budowy domu – więc wyjazd nie wchodzi już w ogóle w grę.
  I masz rację, emigracja jest dobra dla osób, które nie mają nic do stracenia – nie mają pracy, rodziny czy zobowiązań.

  1. A gdzie chcialas wyjechac? O jakim kraju myslalas? Jestem pewna,ze super sobie ulozylas zycie w Polsce!

 10. My podjęliśmy (ja i mój chłopak) decyzje o wyjedzie z kraju bardzo spontanicznie i praktycznie z dnia na dzień. Kolega zadzwonił do mojego chłopaka i zapytał czy chce pracować w Szwecji. To było prawie 10 lat temu (nie wierze że tak szybko to zleciało!). Byliśmy wtedy zaraz po szkole, mieszkalismy u rodziców i tak naprawdę nic nie ryzykowaliśmy. Ja dojechałam do niego po około 2 miesiącach. Początki były straszne a zarazem pełne nadziei ! Mieszkaliśmy w wynajętym pokoju, za który płaciliśmy mnóstwo kasy, wszystko było nowe (na czele z językiem szwedzkim-który na początku wydawał sie trudniejszy od chińskiego), sprawy urzędowe wydawały się nie mieć końca. Po kilku miesiącach wszystko sie powoli unormowało, zmieniliśmy mieszkanie ja poszłam do szkoły uczyć się języka…ten okres wspominam baaardzoo dobrze! Przepełniona nadzieją na lepsze życie, z marzeniami. Już wtedy wiedziałam że była to najlepsza decyzja w naszym wspólnym życiu. Potem były lata w których skupialiśmy się tylko na tym żeby iść do przodu…ogarnięcie języka, moja praca, zmiana mieszkania na jeszcze lepsze, zmiana pracy mojego chłopaka, zmiana mojej pracy, wreszcie zakup własnego mieszkania…Zasłużony odpoczynek – który trwał 2 lata (podróże, imprezy, bez większych celów, ogólny chillout). Teraz znowu nadszedł czas, w którym zaczynamy działać – urodziła nam się córka i zycie idzie do przodu! Jestem bardzo zadowolona z tego, że tu żyjemy!

  1. Dziekuje za opisanie swojej historii! Bardzo sie ciesze ze tak fajnie Wam sie wszystko ulozylo.Jestescie dobrym przykaldem, ze czasami jedna spontaniczna decyzja moze tyle zmienic w naszym zyciu! Powodzenia, trzymam za Was kciuki<3

 11. To wcale nie taka prosta decyzja i tak jak piszesz, nie dla każdego. Znam wielu ludzi, którzy wrócili ale też zostali i mają się świetnie. Nie wiem od czego to zależy, część tęskni jak szalona za rodziną i może dlatego wraca? Ostatecznie z ekonomicznego punktu widzenia nie ma do czego tutaj wracać więc tylko sentyment. Też myśleliśmy o wyjeździe ale nie wiem czy bym się jednak odważyła. Podziwiam Cię i ludzi Tobie podobnych 🙂 Bardzo dobry tekst dla tych, którzy planują emigrację 🙂

 12. Świetny poradnik. Ja poniekąd chciałam wyjechać za granicę, bo wiem, że jest tam więcej możliwości niż w Polsce. W moim przypadku ciągnie mnie do różnych zwierzęcych rezerwatów i tym podobnych, czego tutaj nie ma. Problem dla mnie jest jednak język, który wchodzi mi dość opornie, no i finanse. Na pewno obawiałabym się, że sobie nie poradzę. Jednak dom to dom, choć ciężko tu.

 13. super podejście do sprawy. ja nigdy nie wyjeżdżałam z kraju dłużej niż 1 mc…więc nie mam doświadczeń..ale mam sporo znajomych, którzy ułożyli sobie życie poza PL i są mega zadowoleni.

 14. Ja ostatnio pisałam u siebie na temat studiów za granicą. Sama kiedyś się nad tym zastanawiałam, ale nie miałam pojęcia, że istnieje możliwość skorzystania z doradztwa czy wsparcia w tej kwestii. 🙂

 15. Bardzo fajny tekst. Ja też wyjechałam za granicę, chociaż w moim przypadku to nie była jakaś ryzykowna decyzja. Nigdy wcześniej nie wyjeżdżałam za granicę (nawet na wakacje), ale na studiach postanowiłam skorzystać z dobroci Erasmusa. Spodobało mi się, nawet bardzo i moje dalsze losy już same się potoczyły.
  Dziś doradzam wszystkim, u których widzę choć odrobinę chęci na wyjazd, aby wyjechali. Nawet nie chodzi o sytuację polityczną w naszym państwie, ale o nowe doświadczenia, doznania, wrażenia. Taki wyjazd, jak sama napisałaś, poszerza horyzonty i sprawia, że widzimy coś, o czym wcześniej nie mieliśmy pojęcia.

 16. Póki co przebrnąc przez maturę i potem się zobaczy co dalej. Al emusze przynac, ze na nudę nie możesz narzekac 🙂

 17. Emigracja, to zdecydowanie nie łatwa sprawa i tak, jak piszesz, trzeba się dobrze zastanowić, zanim podejmie się decyzję o przeprowadzce. Warto wcześniej poznać miejsce, do którego myślimy się przenieść.

 18. Moja historia zaczela sie podobnie. Znalazlam oferte w tml professional i wyjechalam na typowa sezonowke do Niemiec. Efektem tego byl moj wyjazd na stale do Austrii gdzie mieszkam od 2 lat. Wyboru nie zaluje i czuje sie tu jak u siebie 🙂 Pozdrawiam cieplo!

 19. Pingback: Socjologia
 20. Heja mozesz mi doradzić…ja zawsze wyjezdzalam za granice ale nigdy nie czulam sie tam nie wiem po miesiącu zawsze wracalam..cos mnie tam ciagnie ale jednak i tak chce zawsze do Polski wracacw Polsce tez sie niezbyt czuje ale ciut lepiej niz tam..nie wiem chyba cos ze mna jest nie takmoze dlatego ze nie mam nikogo

 21. Monika może w złych miejscach pracy szukałaś, polecam Ci portal: kierowcazadzwoni.pl – bardzo ciekawe oferty pracy w ciekawych miejsach

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *