Najczęściej popełniane błędy w CV

Pisanie CV może być nudne, trudne i zdaję sobie sprawę, że jest to ostatnia rzecz jaką chcesz robić w wolnym czasie. Jednak uwierz mi – podczas szukania pracy, dobre CV to konieczność. Co więcej, Twoje CV musi być tak dobre, aby przyciągnać uwagę osób rekrutujących. Rekruterzy spędzają około 10 sekund nad jednym CV, tak więc masz dokładnie 10 sekund, aby się sprzedać i zapewnić sobie zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Brzmi skomplikowanie ? Być może. ACZKOLWIEK jest to możliwe, szczególnie, jeśli postarasz się unikać częstych błędów, które ludzie zwykle popełniają w swoim CV.

Pamiętaj –  świat jest konkurencyjny, a kiedy szukasz pracy, reklamujesz najważniejszy produkt jaki jest dostępny na rynku – samego siebie. Twój życiorys jest głównym narzędziem reklamy, więc nadaj mu blask!

W ciągu ostatniego miesiąca przejrzałam ponad 30 CV zarówno młodych ludzi jak i osób z wieloletnim doświadczeniem. Zauważyłam, że pojawiają się w nich zwykle te same błędy.
Osoby rekrutujące mogą od razu stwierdzić czy spędziłeś nad swoim CV dużo czasu ( porządnie je przygotowując ) oraz czy zależy Ci na zdobyciu pracy czy też nie. Jeśli zadbasz o to, aby uniknąć najczęstszych błędów już zyskujesz przewagę. W takim razie do dzieła!

 

Najczęściej popełniane błędy w CV:


 

Twoje CV nie jest napisane pod stanowisko, na które się ubiegasz  

 

Bardzo ważne jest to aby Twoje CV było dopasowane do pozycji na która aplikujesz. Pisząc CV powinieneś zastanowić się, co TY możesz zrobić/wnieść do danej firmy. Wypisz tylko te informacje i doświadczenie, które jest związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Na przykład, szukając pracy, jako księgowy, nie musisz w swoim CV wspominać o pracach, które wykonywałeś 10 lat temu, a które nie mają związku z księgowością (niestety nikogo nie interesuje to, że byłeś kucharzem 10 lat temu). Postaraj się skupić na osiągnięciach i doświadczeniu, które może być istotne w Twojej nowej pracy. Najważniejsze jest, aby pokazać rekruterom, że masz doświadczenie i umiejętności na stanowisko, które oni chcą zapełnić.

W Twoim CV nie ma sekcji ”OSIAGNIĘCIA”

 

Ważne jest to, żeby wypisać poprzednie obowiązki tak, aby pracodawca mógł zobaczyć czy jesteś odpowiednim kandydatem na stanowisko. Jednak nie jest to wystarczające. Twoje CV powinno także pokazać, co osiągnąłeś na stanowiskach, które wcześniej zajmowałeś. Powinieneś wymienić swoje rezultaty i sukcesy, ponieważ właśnie to odróżnia Cię od innych kandydatów. Podniosłeś sprzedaż lub sprawiłeś, że klient był zadowolony? A może otrzymałeś nagrodę zarządu? Nie zapomnij o tym wspomnieć ! W tej sekcji użyj liczb i procentów ( rekruterzy to lubią najbardziej ). To jest moment, aby być dumnym z siebie i pokazać to światu. Wypunktuj Twoje osiągnięcia tak, aby przyciągnąc uwagę czytelnika.

 

Twóje CV jest napisane zbyt małą czcionką  

 

Nadaj czcionce rozmiar 11 lub większy. Twoje CV powinno się łatwo czytać. Jeśli rekruterzy mają trudności by je odczytać, no cóż,  niestety nie będą tego robić. Nie próbuj używać małej czcionki, żeby zamieścić więcej informacji. To tak nie działa.

 

 Wymyślna czcionka i kolory

 

Użyj czcionek, które możesz uznać za ‘nudne i kiepskie’, takich jak Arial, Times New Roman czy Sans Serif. Osobiście uważam, że jedną z ładniejszych, bardziej czytelnych i profesjonalnie wyglądających czcionek jest Helvetica. Niewielu kandydatów z niej korzysta, ponieważ wymaga dodatkowego zainstalowania, a naprawdę warto!

Dobrze dobrana czcionka to szczegół. Jednak ten szczegół może naprawdę poprawić czytelność Twoich dokumentów, nadać im profesjonalnego wyglądu oraz wyróżnić Twoje CV na tle innych.

W Twoim CV brakuje ważnych słów-kluczy

 

Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić jest dokładne przeczytanie ofertę pracy, która Cię interesuje. Spójrz na zakresu obowiązków i znajdź słowa-klucze. Słowa-klucze to na przykład specyficzne wymagania, umiejętności, kompetencje, branżowe kwalifikacje zawarte w ofertach pracy. Twoim zadaniem jest odpowiedzenie na nie w CV. Upewnij się, że używasz podobnych słów w swoim życiorysie. Pamiętaj, że prawdopodobnie Twoje CV przejdzie przez system ATS ( system śledzenia aplikacji) , zanim w ogóle zobaczy je człowiek. Tak więc jeśli brakuje nim słów-kluczy, niestety małe jest prawdopodobieństwo otrzymania zaproszenie na rozmowę.

 Słowa bez pokrycia 

 

Unikaj używania terminów ogólnych, takich jak: gracz zespołowy, integralność, zmotywowany lub pracowity. Niemal każdy posiada te cechy i wspomina o nich w swoim CV, więc jeśli chcesz się wyróżnić bądź kreatywny. Wyżej wymienione cechy nie czynią Cię ani trochę wyjątkowym, a właśnie o to chodzi, prawda ?

 

Pomyłki w pisowni lub błędy gramatyczne  

 

Błędy gramatyczne lub błędy w pisowni nie powinny mieć miejsca w Twoim CV. Liczne błędy językowe pokazuja pracodawcy, że jesteś nieuważny, co oczywiście zmniejsza Twoje szanse na zdobycie pracy. Na szczęście tych błędów można łatwo uniknąć. Użyj programów do sprawdzania pisowni, jednak nie polegaj na tym całkowicie – programy nie są do końca wiarygodne. Poświęć dodatkowy czas, aby kilkukrotnie przeczytać swój życiorys lub poproś znajomego, aby zrobił to za ciebie. Jest to szczególnie ważne by wnikliwie dokonać korekty jeśli aplikujesz na stanowisko które wymaga zdolności pisania i/lub dbałości o szczegóły.

 

Twoje CV jest zbyt długie  

 

Nawet jeśli masz wieloletnie doświadczenie zawodowego, postarać się zawrzeć swój życiorys na maksymalnie 2-3 stronach. Pamiętaj – pracodawcy są zainteresowani zajęciami, które wykonywałeś ostatnio i które są związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Podaj więc informacje o Twoich najbardziej aktualnych i najistotniejszych doświadczeniach w pracy.

 

Wymyślny adres e-mail 

 

Kiedy starasz się zaimponować rekruterom i chcesz być odebrany jako wiarygodna osoba, ogromnym błędem będzie oznakowanie górnej części Twojego CV czymś takim jak badgirlz4eve69@yahoo.com. Twój email powinien składać się z Twojego imienia i nazwiska. Pamiętaj, że musisz być profesjonalny w każdym detalu.

CV jest Twoją pierwszą przepustką do pracodawcy, więc bardzo ważne jest to, by poświęcić trochę czasu i upewnić się, że wygląda świetnie, precyzyjnie i wyraziście reprezentuje Twoje kwalifikacje. Typowe błędy (nawet te pozornie małe) mogą zniweczyć Twoje szanse na rozmowę o pracę.

Podczas szukania pracy wszystko, czego najbardziej chcemy to zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Jednak zanim osoby rekrutujące wykonają do Ciebie telefon, patrzą na Twoje CV i sprawdzają czy jesteś wystarczająco dobrym kandydatem oraz czy jesteś wart ich czasu. CV jest Twoją wizytówką. Jeśli nie wygląda korzystnie, Ty też tak się nie prezentujesz. Nawet jeśli jesteś wykwalifikowany, typowy błąd w Twoim życiorysie zaprzepaszcza Twoje szanse. Zrób dobre pierwsze wrażenie bo możesz nie mieć szansy zrobić go ponownie! 

Podaruj rekruterom prostotę, a Tobie zostanie podarowana oferta pracy.

8 thoughts on “Najczęściej popełniane błędy w CV

 1. Zgadzam się w pełnej rozciągłości! Dodałabym jeszcze, że wysyłając CV poprzez maila, poza szablonową notką, warto coś dodać np. że miałam doświadczenie w podobnej do Państwa branży i myślę, że moje doświadczenie w tym i tym byłoby wartością dodaną dla Państwa firmy, itp.

  Przemyślany email, nie rozpoczynający się od “Witam”, pozwala wyróżnić się z tłumu.

  Pozdrawiam,
  Aga

 2. A ja mam problem….mam 44 lata wiec jak dla rekruterow-stara-do wnuków marsz….
  Jak napisać swoje CV: od zawsze byłam,jestem księgową/ główną księgowa,etc…/- chce dołączyć do męża w Norwegii.Nie porywam sie z motyka na slonce.Chce zaczać tam od…sklepu,sprzatania aby w miedzyczasie zrobic kursy zawodowe….
  Co ja mam wpisac w swoje CV?

  1. Zdecydowanie opisac swoje doswiadczenie.W krajach typu Anglii, Norwegia nie ma znaczenia wiek, a doswiadczenie. Jesli chce Pani pracowac w zawodzie to przede wszystkim prosze skupic sie na jezyku. Obecnie ucze angielskiego 2 osoby z Norwegii i slyszalam kilka historii zwiazanych ze znalezieniem pracy i prosze mi wierzyc – da sie 🙂 Znajomosc jezyka, doswiadczenie i dobrze napisane CV na pewno w tym pomoze : )

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *