Czego pracodawcy oczekują od absolwenta?

  

W ostatnich miesiącach miałam przyjemność pracować z wieloma młodymi osobami (zwykle w wieku 20-parę lat). Doradzałam im, jak napisać dobre CV czy jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną. Opowiadałam o tym, czego obecnie wymagają pracodawcy i jakie umiejętności są niezbędne. Bacznie obserwowałam każdą osobę pod względem jej wiedzy na ten temat i przygotowania na obecny rynek pracy, robiłam notatki i wyciągałam wnioski.    

Niestety, potwierdziło się to, o czym dużo czytałam i słyszałam od innych doradców kariery. Wielu osobom, szczególnie studentom, brakuje umiejętności pożądanych obecnie na rynku pracy. Już po 5 minutach rozmowy można stwierdzić, kto nie jest świadomy tego, czego poszukują obecnie pracodawcy i tym samym nie jest jeszcze gotowy na rozpoczęcie czy zmianę pracy. Dlaczego? Ponieważ brakowało tym osobom czegoś, co jest bardzo ważne dla prawie każdego pracodawcy. Mowa tutaj o soft skills czyli umiejętnościach miękkich. 

Czym są umiejętności miękkie? 

Uniwersytety niestety rzadko przygotowują nas do pracy w korporacji, a co za tym idzie, dość ciężko jest dostać fajną pracę zaraz po studiach, ponieważ absolwenci rzadko mogą wykazać się i udowodnić, że faktycznie mają te umiejętności, których pracodawcy wymagają.   

Czy to oznacza, że nie możemy dostać fajnej pracy po studiach? 

ABSOLUTNIE NIE!

Dobra wiadomość jest taka, że to wszystko jest do nadrobienia i do nauczenia. Umiejętności miękkich naprawdę można się nauczyć. 

Jak zacząć?

Warto zacząć od dowiedzenia się, czego właściwie pracodawca w konkretnej (na przykład Twojej) branży szuka w absolwentach. Następnym krokiem będzie zdobycie tych umiejętności lub popracowanie nad nimi, a następnie przekonanie potencjalnego pracodawcę, że mamy te umiejętności i że to my jesteśmy właściwymi osobami na oferowane stanowisko.  

W tym artykule dowiesz się:   

 

 • Jak dowiedzieć się jakich umiejętności poszukują pracodawcy w Twojej branży
 • Jakich umiejętności oczekują pracodawcy najczęściej 
 • Jak je zdobyć oraz 
 • Jak je pokazać w CV i podczas rozmowy   

 

Jak dowiedzieć się jakich umiejętności poszukują pracodawcy w Twojej branży?

Istnieje bardzo prosty sposób, aby dowiedzieć się jakich umiejętności oczekuje pracodawca w Twojej branży lub na stanowisku, na które chcesz aplikować. Oto on:

Znajdź oferty pracy, które Cię interesują. Na przykład na www.pracuj.pl, następnie spójrz na sekcję WYMAGANIA i dokładnie przeczytaj, co tam jest napisane.

Zwróć uwagę na to, co się powtarza w tych dwóch ofertach pracy, które widzisz poniżej.


 

Zarówno w pierwszej, jak i w drugiej ofercie ewidentnie wymagane są umiejętności komunikacyjne, znajomość języka angielskiego i ogólnopojęte umiejętności interpersonalne.

Czyli najprostszym sposobem, aby sprawdzić co wymaga pracodawca jest wejście na ofertę pracy, która Cie interesuje i zapoznanie się sekcją WYMAGANIA, a następnie zadanie sobie pytania, czy na pewno posiadasz te umiejętności.

 Jakich umiejętności poszukują pracodawcy najczęściej?

Komunikacja

Dlaczego komunikacja jest tak ważna?

Możesz pomyśleć sobie, że to pestka, przecież uczysz się komunikować od urodzenia. Komunikujemy się każdego dnia, więc wydawałoby się, że każdy z nas to doskonale umie. Nic bardziej mylnego. Niemal każdy pisze teraz w CV, że ma “doskonałe kompetencje komunikacyjne”. Ale ilu z nas tak naprawdę je ma? Ilu z nas potrafi skutecznie się komunikować? Niestety, niewielu.   

Kolejny mit to przekonanie, że musisz pracować w mediach, by poświęcać tematowi komunikacji dużo uwagi. Uwierz mi, że to, jak wykonasz każde, naprawdę każde zadanie w pracy będzie zależne od tego, jak przekazujesz, przyswajasz czy zdobywasz informacje. Mówiąc dosadniej: wszędzie musimy umieć się dogadać. Chyba, że będziesz mieć taki zawód, który możesz wykonywać w izolacji od ludzi – w takim razie zapomnij i czytaj dalej 😉

Z jakimi problemem w komunikowaniu stykam się najczęściej w przypadku młodych osób? Nieśmiałość. Osoby nieśmiałe mówią cicho, patrząc na ziemię, a nie na rozmówcę, nie podnoszą zbyt często wzroku. Odpowiadają krótko na pytania. Tak lub nie to nie są odpowiedzi, które cechują osoby komunikatywne. To nie jest ktoś, kogo szuka i ceni pracodawca.  

Mówiąc cicho i niedużo pokazujemy  brak pewności siebie – pokazując tym samym, że nie nadajemy się na oferowane stanowisko. Bo kto z nas chciałby być obsługiwany przez osobę, która nie potrafi z łatwością i profesjonalizmem odpowiedzieć na nasze pytania? 

Pracodawcy szukają osób, które potrafią wyrażać swoje zdanie, zadawać pytania, doradzać, proponować rozwiązania (osobiście, w grupie, przez telefon, emaila ). Są przy tym pewni siebie i tego, co mogą zaoferować pracodawcy i światu. Szare myszki od razu odpadają.

Mamy już diagnozę, teraz czas na kilka lekarstw 😉

Jak rozwinąć umiejętności komunikacyjne będąc jeszcze w szkole lub na uniwersytecie?

 • Praca w Infolinii
 • Organizacja wydarzeń
 • Wolontariat, szczególnie taki, który wymaga porozumiewania się  z ludźmi
 • Udział w wymianach międzynarodowych. Na przykład Erasmus
 • Dorywcza praca związana z obsługą klienta, nawet w sklepie
 • Kurs online uczący umiejętności komunikacji
 • Warto również przejrzeć YouTuba i obejrzeć filmiki osób mówiących na ten temat
 • Zdobywanie wiedzy z książek

Komunikacja a Twoje CV i rozmowa o pracę

Jeśli dobrze napisałeś swoje CV, to znaczy przejrzyście, zrozumiale, poprawnie językowo i w nawiązaniu do opisu stanowiska – to już wielki “komunikacyjny” plus dla Ciebie. Pokazujesz tym swoje umiejętności komunikacji pisanej.

Nie pisz w swoim CV, że jesteś komunikatywny – każdy to robi. Ale nie każdy potrafi to udowodnić. Jeśli na rozmowie nie będziesz potrafił zilustrować przykładami, tego co znajduje się w Twoim CV, to… możesz bardzo dużo stracić.

Jak rekruter sprawdza się, czy ktoś jest komunikatywny? 

Po prostu poprzez zadawanie pytań na rozmowie. Rekruterzy bardzo zwracają uwagę na to co i jak kandydat mówi. Jeśli na pytania rekruterów odpowiadasz krótko, do tego omijając temat, to oznacza, że z Twoją komunikatywnością nie jest najlepiej.

Możesz pokazać się z dobrej strony i zapunktować, opowiadając całym zdaniem, podając przykłady. Mowa ciała jest również bardzo ważna. Uśmiech, kontakt wzrokowy oraz zdecydowany uścisk dłoni wzmacnia to, co mówisz o 200 %. 

Kolejny sposób na udowodnienie, że jesteś komunikatywny to podanie konkretnego przykładu/przytoczenie sytuacji, kiedy musiałeś użyć swoich umiejętności i jak ich użyłeś, na przykład w pracy czy w szkole.

Jasne, że wymagania w tej materii będą się różnić w zależności od stanowiska. Ale pamiętaj, wszędzie będziesz mieć do czynienia z ludźmi, z którymi będzie trzeba coś ustalić, obgadać. Dla osób nieśmiałych rozmowa o pracę to często źródło ogromnego stresu. Na to jednak nie ma siły, każdy musi się do niej przygotować. A jeśli wiesz, że praca z ludźmi to na pewno nie jest Twoja bajka, nie szukaj pracy, w której kontakt z ludźmi jest bardzo intensywny, np. w obsłudze klienta.

Kreatywność i analityczne myślenie

Nie jest łatwo nauczyć się kreatywności, ale jeśli pokażesz swojemu potencjalnemu managerowi, że potrafisz kreatywnie myśleć, to wierz mi na słowo, zrobisz na nim bardzo dobre wrażenie. W świecie biznesu wszystko zmienia się coraz szybciej. Pracodawcy potrzebują nie tylko pracowników, którzy nie tylko będą nadążać za zmianami, ale też sami będą wychodzić z inicjatywą w różnych sytuacjach.

Umiejętność ta jest uważana przez wielu pracodawców jako jedną z najważniejszych. Ta cecha jest szczególnie przydatna, gdy pracownik ma bezpośredni wpływ na efekty swojej pracy, gdzie pracownicy rozliczani są z wyników.

Dlaczego kreatywność ma tak duże znaczenie? Ponieważ mamy jej deficyt w społeczeństwie. Co to oznacza? Szkoła uczy nas myślenia testowego – tylko jedna odpowiedź jest poprawna, trzeba ,,wbić się” w klucz i działać zgodnie z nim, nie wychodząc poza tę strefę. Całkiem inaczej jest w pracy. Tutaj koniecznie powinno się wychodzić poza zasady i reguły. 

Ciężko nauczyć się kreatywnego myślenia samemu, a tym bardziej w szkole. Dlatego polecam Wam artykuły i wideo, które wpadły mi w oko. Od tego warto zacząć:

Michał Pasterski – Kreatywność 

Wywiad SWPS – Jak być kreatywnym

Motywacja wewnętrzna i samodzielność 

Samodzielność w działaniu jest bardzo pożądaną przez pracodawców cechą, gdyż pozwala jednocześnie szybko wdrożyć pracownika do pracy i powierzyć mu obowiązki bez ryzyka, że będzie co chwilę dopytywał: co i jak ma zrobić.

Ludzi kreatywnych cechuje też bardzo często wysoka motywacja wewnętrzna. Mówiąc potocznie – tacy ludzie nie potrzebują wielu wskazówek, sami potrafią sobie zorganizować pracę i zdobyć potrzebne informacje. Chcą się rozwijać i sami potrafią się zatroszczyć o swój rozwój. Jaki pracodawca nie chciałby takiego pracownika?   

Motywacja a rozmowa o pracę

Udowodnij swoją motywację do pracy poprzez doskonale przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej. Pisałam o tym, jak się przygotować na rozmowę kwalifikacyjną tutaj.

Doświadczenie międzynarodowe

Jeśli masz możliwość wyjechać za granicę, podjąć tam pracę lub odbyć tam staż –  nie zastanawiaj się zbyt długo. Skorzystaj z tej możliwości. Dlaczego? Ponieważ pracodawcy bardzo, ale to bardzo cenią takie doświadczenie. To dla niech bardzo ważna informacja – jeśli odnalazłeś się w nowym środowisku, nowym kraju, nowej kulturze i dobrze sobie radzisz, to tym bardziej poradzisz sobie w środowisku korporacyjnym!

Pracodawcy cenią studentów, którzy mają szerokie horyzonty i są ciekawi świata, co również jest ważne w pracy.  

Rozumienie i współpracowanie z ludźmi z różnych kultur to coś czego możemy nauczyć się poza granicami własnego kraju, a potem wnieść do pracy w Polsce czy w jakimkolwiek innym kraju.  

Doświadczenie międzynarodowe a rozmowa o pracę

Pamiętaj również, że koniecznie musisz pokazać pracodawcy, co Ci taki wyjazd dał – czego się nauczyłeś i jak możesz to przenieść do pracy,  o którą się starasz.

Jak pokazać pracodawcy, że Twoje doświadczenie międzynarodowe może przynieść mu korzyści ?Udownij, że: 

 • nauczyłeś się języka
 • zostałeś rzucony na głęboką wodę, w wir obowiązków, a to nauczyło Cię zarządzania czasem i teraz doskonale sobie radzisz. Podaj przykłady!

Język obcy   

Znajomość języka obcego, przynajmniej jednego, jest ważna dla większości pracodawców. Większość ofert pracy ma wymóg znajomości języka angielskiego, bez względu na to, jaka to praca. Najważniejszy jest angielski, następnie niemiecki.  

Znajomość języka angielskiego przynajmniej w komunikatywnym stopniu jest obecnie wymagana praktycznie we wszystkich firmach międzynarodowych oraz takich, które mają styczność z zagranicznymi klientami lub dokumentacją. 

Jak rekruterzy sprawdzają znajomość języka?

Obecnie coraz więcej rozmów o pracę przeprowadzanych jest właśnie w języku obcym (najczęściej angielskim). Jeśli cała rozmowa nie jest po angielsku, to bądź pewien, że kilka pytań na pewno zostanie Ci zadane w tym języku. 

Koniecznie przygotuj swoje odpowiedzi na następujące pytania, oczywiście w języku angielskim:

 • Proszę powiedzieć coś o sobie
 • Dlaczego chce Pan/Pani dla nas pracować?
 • Jakie są Pana/Pani mocne i słabe strony?  
 • Co Pan/Pani wie o naszej firmie?

   


  To jak, myślisz, że jesteś gotowy na szukanie nowej pracy? Trzymam za Ciebie kciuki!

2 thoughts on “Czego pracodawcy oczekują od absolwenta?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *