Ciekawostki z Wielkiej Brytanii, o których nie wiedziałeś – część druga


Ostatnie posty dotyczące ciekawostek z USA, Wielkiej Brytanii i tego co mnie tutaj zaskoczyło bardzo przypadły Wam do gustu. Postanowiłam więc podzielić się z Wami kolejnymi ciekawostkami, które mnie osobiście bardzo zaciekawiły i zdziwiły, kiedy się o nich dowiedziałam : ) Jestem pewna, że niektóre z nich zaskoczą również Was!

1. Po referendum o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej kurs funta szterlinga spadł do najniższego poziomu od 31 lat.

2. Majątek Brytyjskiej Rodziny Królewskiej szacowany jest na 34.8 miliarda dolarów. Znajdują się więc w 20 najbogatszych ludzi na Ziemi.

3. Wielka Brytania posiada największą indyjską restaurację na świecie. The Aakash może obsłużyć 750 osób podczas jednego posiedzenia.

4. Królowa Anglii jest prawnym właścicielem 1/6 powierzchni wszystkich lądów na całej Ziemi.

5. Związek Królowej Elżbiety II i Księcia Filipa rozpoczął się gdy on miał 18 lat a ona 13. Są również kuzynami.

6. Królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii.

7. W Wielkiej Brytanii akcent dotyczący wymowy zmienia się co 40 km.

8. W Wielkiej Brytanii, jeżeli dożyjesz swoich 100 urodzin otrzymasz zdjęcie od królowej z dedykacją.

9. W Nigerii jest więcej osób mówiących po angielsku niż w Wielkiej Brytanii

10. Londyn ma więcej indyjskich restauracji niż Mumbai czy Delhi.

11. Książę Karol i książę William nie mogą podróżować tym samym samolotem. Protokół Rodziny Królewskiej zabrania dwóm kolejnym następcom tronu latać jednym samolotem aby linia królewska nie została zagrożona.

12. Najbardziej odludny pub w Wielkiej Brytanii to Old Forge w Szkocji. Znajduje się 107 mil od najbliższego miasta (Inverness) i nie ma dostępu do drogi.

13. Królowa Angielska jest jedyną osobą na świecie dla, której dom handlowy Harrods zamyka drzwi na jeden dzień w roku aby mogła zrobić zakupy świąteczne.

14. Ukończony w 2012 roku, mierzący 350 metrów londyński The Shard jest najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej.

15. Londyńskie metro  jest jednym z najstarszych na świecie.

źródło informacji: soton24.pl

Koniecznie dajcie mi znać co najbardziej Was zdziwiło! : ) 

8 thoughts on “Ciekawostki z Wielkiej Brytanii, o których nie wiedziałeś – część druga

  1. Dla mnie najdziwniejsza rzecza w Londynie byly krany…tzn jeden kran z zimna woda i drugi z ciepla…niewiem czy tak jest w calym Londynie i w calej Anglii ale wlasnie to najbardziej utkwilo mi w pamieci po wizycie w Londynie. Druga rzecza bylo metro. Jak jechalismy do Londynu odwiedzic siostre mojego chlopaka to ona bardzo chciala nam wytlumaczy gdzie wsiasc jak isc i jak poruszac sie metrem. Wtedy jeszcze nieswiadomi powiedzielismy jej “ej, no ci ty. Mieszkamy w Sztohkolmie, metro jest do ogarniecia…” jakie bylo nasze zdziwienie gdy sie okazalo ze stacje sa rozmieszczone na kilku pietrach i wcale nie tak latwo sie tam poruszac (przynajmniej za pierwszy razem). Pozatym bardzo mi sie Londyn spodobal, ma swoj wyjatkowy klimat i super park ( taki duzy z woda – ale nie pamietam jak sie nazywa).

  2. 11 i 12 niewiedzialam, jesem w szoku z 12stki lol. Sa fam wogole goscie?! Chyba bym sie bala. Tez mieszkam w london od dziecka, zapraszam do mnie co prawda blog jest w jezyk angelski. Pozdrawiam x

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *