12 pytań, które każdy powinien sobie zadać.

Okres świąteczny to dla mnie czas, który spędzam zwykle w gronie rodzinnym. Spędzam czas z tymi, których nie widuję zbyt często ze względu na odległość, która nas dzieli. W tym roku było dokładnie tak samo. Świąteczny weekend spędziłam w domu rodzinnym z najbliższą rodziną, z czego się bardzo cieszę. Rzadko mam okazję zobaczyć wszystkim razem, zwykle zdarza się to tylko dwa razy do roku, w święta, więc tym bardziej cieszyłam się na ten czas. Moje samopoczucie było również całkiem niezłe, za co jestem ogromnie wdzięczna. Dodatkowo na stołach było tyle pysznego jedzenia. Zdecydowanie zjadłam dużo więcej niż planowałam, ale takie pyszności jak: pierogi lepione przez babcię i ciocię, bananowiec mamy (najlepszy na świecie) i szarlotka – której smak będzie ze mną pewnie przez kolejny tydzień – były zdecydowanie tego warte i nie żałuję ani jednej kalorii! Na koniec tych fajnych kilku dni spotkałam się z moją Olą, która przyniosła mi nie tylko kolejne pyszne ciasto (Bounty), ale i pięknie wyglądającą włoską czekoladę z pistacjami, której nie omieszkam się spróbować. Wszystko to sprawiło, że te kilka dni były naprawdę wyjątkowe. Dzięki temu wszystkiemu zapomniałam na chwilę o zbliżającej się wielkimi krokami operacji, której – chcąc nie chcąc – po prostu się boję.

Taki świąteczny czas to dla mnie również czas refleksji nad sobą, nad moim życiem, codziennością i najbliższą przyszłością. W ciągu miesiąca mało mam czasu na takie refleksje i przemyślenia, a szkoda, gdyż to bardzo dużo wnosi do mojego życia i przypomina mi o wielu ważnych sprawach.

Generalnie dużo rozmyślam, analizuję, planuję i bardzo to lubię. Często zastanawiam się, czy idę dobrą drogą, czy moje życie jest takie, jakie chcę, aby było oraz czy spełniam swoje marzenia i cele. Taki czas pozwala mi przypomnieć sobie o kwestiach, o których na co dzień często zapominam i których nie doceniam. Na przykład o tym, że wykonuję pracę, która sprawia mi przyjemność, czy to, że mieszkam w fajnym miejscu lub to, że miałam okazję spędzić wakacje w tak pięknym miejscu jak Hawaje, a przecież mogłam nie mieć takiej możliwość.

Wierzę w to, że dobrze ,,przeprowadzona refleksja’’ to dobrze zadane pytania. Odpowiednie pytania potrafią prowadzić nie tylko do dobrych odpowiedzi, ale również być wskazówką, drogowskazem. Czasem na pewne pytania nie znamy odpowiedzi od razu, ale czy od razu czujemy czy dane pytanie wzbudza w nas zachwyt, strach, podniecenie a może lęk?

Są również taki pytania, których nie chcemy sobie stawiać, bo tak jest łatwiej i prościej ( ja mam dużo takich pytań). Są to jednak pytania, które naprawdę powinniśmy sobie zadać, mimo że mogą być ona dla nas niekomfortowe i odpowiedzi mogą wywoływać dużo emocji. Szczera odpowiedź na dane pytanie to pierwszy krok w kierunku zmian, zwykle na lepsze. Dobrze zadane pytania otwierają nam oczy, wiele uświadamiają i sprawiają, że chcemy wprowadzić zmiany w naszym życiu. Dlatego też często sobie je zadaje i często do nich powracam.

Czy warto stawiać sobie pytania zmuszające do refleksji? Ja sądzę, że zawsze warto, bo życie mamy jedno i warto żyć tak jak sobie wymarzyliśmy. Warto przypominać sobie co dla nas jest ważne. Bo życie już nigdy się nie powtórzy i może nie być okazji do naprawienia błędów. To się dzieje tu i teraz. Warto więc żyć świadomie.

Dziś chciałabym podzielić się z Wami kilkoma pytaniami, które zadaję sobie już od kilku lat. Co jakiś czas wracam do nich i próbuję znaleźć na nie odpowiedzi na nowo lub wracam do odpowiedzi, które zapisałam już jakiś czas temu. Są to pytania, które mają bardzo dobry wpływ na moje życie. Pomagają mi one kreować własną rzeczywistość, tworzyć świat taki, jaki chcę, aby był i przypominają mi o tym, co jest dla mnie najważniejsze.

Pytanie, które najczęściej sobie zadaję to : czy moje życie jest takie, jak być powinno? A może powinnam coś zmienić? To dość trudne pytanie, ponieważ nigdy nie jest i nie będzie idealnie. Co zatem powinnam zrobić? Coś zmienić lub może po prostu zaakceptować to, jak jest?

Pamiętajmy o tym, że na pewne rzeczy – choćbyśmy chcieli – nie mamy wpływu. W moim przypadku jest to zdrowie. Każdemu w każdej chwili może przytrafić się coś złego. Nie możemy temu zapobiec. Na szczęście jednak na wiele rzeczy mamy wpływ i wiele możemy zmienić, jeśli tylko będziemy tego chcieli. Bo chociaż życie ma dla nas własny scenariusz i czasem jest on różny od tego, który my mamy, to pewne rzeczy można zaplanować i kontrolować. A przecież na koniec dnia chodzi o to, aby na łożu śmierci powiedzieć sobie, że w sumie moje życie nie było takie złe, że było nawet fajne, ze spełniłam swoje marzenia i przeżyłem życie tak, jak chciałam przeżyć. Ja właśnie dażę do tego, aby kiedyś mòc tak powiedzieć.

Niestety, nie każdy ma odwagę żyć tak, jak tego chce. Ludzie często żyją tak, jak chcą tego inni i jest to naprawdę smutne. Ja staram się żyć w zgodzie ze sobą i robić to, co prowadzi mnie do szczęścia. Zadawanie sobie poniższych pytań pozwala mi rozpoznać, czy aby na pewno idę właściwą drogą i nie będę czegoś żałować. Zachęcam Was do tego samego.

A czy Ty żyjesz świadomie, czy Ty masz odwagę żyć tak, jak tego chcesz, a nie jak chcą inni ? Zachęcam Cię do zadania sobie poniższych pytań i udzielenia szczerych odpowiedzi. Gwarantuję, że dowiesz się wiele nowych i ciekawych rzeczy na swój temat.

Pytania, które każdy powinien sobie zadać:

1. Jakim jesteś człowiekiem lub jakim chciałbyś być ? Jakbyś siebie opisał ? Jak chciałbyś aby postrzegali Cię inni ?

2. Co Cię pasjonuje? Co sprawia Ci radość ?

3. Czy spędzasz wystarczająco dużo czasu z tymi, którzy najbardziej płakaliby na Twoim pogrzebie?

4. Spójrz na swoje życie. Żyjesz tak, jak chciałbyś żyć ?

5.  Jak wyglądałoby Twoje idealne życie ?

6. Co jest dla Ciebie w życiu najważniejsze ?

7. Jaki jest Twój największy cel w życiu lub marzenie ? Czy robisz wszystko, aby je spełnić ? Jeśli nie, to co Cie zatrzymuje ?

8. Co chciałbyś osiągnąć za

…rok ?

…3 lata ?

…5 lat ?

9. Czy wykonywana przez Ciebie praca daje Ci satysfakcję ?

10. Jaka byłaby Twoja wymarzona praca ? Co robisz aby to osiągnąć ?

11. Potrzebujesz rady, jak postąpić ? Wyobraź sobie, że jesteś swoją najlepszą przyjaciółką, taką, którą cenisz za mądrość życiową i darzysz ogromnym zaufaniem. Jakiej rady byś sobie udzieliła ?

12. Kto Cię najbardziej inspiruje ? Co chciałbyś się od niej / od niego / od nich nauczyć ?

Zadawaliście sobie już któreś z tych pytań ? Które jest dla Was najtrudniejsze ? A może zadajecie sobie jakieś inne? Koniecznie podzielcie się nimi z nami w komentarzach ! 🙂

24 thoughts on “12 pytań, które każdy powinien sobie zadać.

 1. Wydaje mi się, że takie pytania powinno się zadać samemu sobie raz na jakiś czas. Zweryfikować to gdzie jesteśmy i zastanowić się czy to nam odpowiada. Jeśli nie, zastanowić się jak coś zmienić, by było lepiej.

 2. Czasem lubię takie chwile refleksji, ale są takie momenty w moim życiu, gdy ich nie cierpię, bo zaburzają moje poczucie bezpieczeństwa 😉 Aktualnie jestem tak trochę w zawieszeniu, a przy tym to jeden z najintensywniejszych okresów w moim życiu. Niedługo znów zostanę mamą i chcę po prostu poświęcić się macierzyństwu, a nad resztą będę zastanawiać się później 🙂

 3. Zdecydowanie czasem warto się zatrzymać i zastanowić nad swoim życiem. Czy to, co robimy daje nam satysfakcję i gdzie widzimy się za rok czy pięć lat. Nie zawsze coś można zmienić od razu, ale warto nad tym pracować 🙂

 4. “8. Co chciałbyś osiągnąć za

  …rok ?

  …3 lata ?

  …5 lat ?”

  Wstyd przyznać, ale nie jestem w stanie wyobrazić sobie tak odległej przyszłości.
  Moja maksymalna perspektywa to parę dni do przodu. Mam tak dynamiczną pracę, że każdy dzień jest zaskakujący 🙂

 5. Również czasami lubię się zatrzymać i zastanowić nad sobą i swoim życiem. Pytania, które tutaj postawiłaś, są pytaniami, które bardzo często decydują o naszym życiu, dlatego warto sobie na nie odpowiedzieć i ja na pewno to zrobię. Pozdrawiam

 6. Bardzo dobre pytania i też myślę, że każdy powinien je sobie zadać. Najbardziej zaintrygowało mnie pytanie 3. Zawsze zastanawiam się, kto płakałby na moim pogrzebie, oczywiście poza najbliższymi osobami z rodziny 😉

 7. Refleksja nad własnym życiem, nad tym co robimy i nad tym czego chcemy przyda się każdemu. Ja zawsze cieszę się z tego co mam – męża, dziecko i psa. Niczego nie żałuje i nic bym nie zmieniła. Właśnie taki czas refleksji pomaga nam docenić to co posiadamy.

 8. Takie pytania warto sobie zadawać, czasem pomagają uświadomić sobie zmiany jakie w nas zachodzą i te, które chcemy w przyszłości wprowadzić do swojego życia

 9. Zawsze warto oddać się refleksyjnym nutom na temat własnego życia, osiągnięć, miejsca, w którym obecnie jesteśmy. Takie zatrzymanie się na moment i cieszenie się tym, co już udało nam się osiągnąć, a także optymistyczne spojrzenie na to, co jeszcze przed nami. 🙂
  Bookendorfina

 10. Na jednym ze szkoleń mieliśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, co chcielibyśmy usłyszeć o sobie w ramach mowy pogrzebowej i jako zapowiedź na wielkiej, międzynarodowej konferencji?

 11. Bardzo fajne pytania 🙂 Ja uważam, że warto znaleźć czas dla siebie 🙂 Nie umiem sobie wyobrazić co będzie kiedyś 🙂 Żyję chwilą 🙂

 12. Zdecydowanie warto czasem w tym całym zabieganiu zatrzymać się i zadać sobie właśnie takie pytania, jak wskazałaś. Nie są one łatwe, bo zmuszają do wejścia głęboko w swoje “ja”, ale na pewno dadzą nam odpowiedź na to, co jest dla nas tak naprawdę istotne. Zatem warto 🙂

 13. Przyznam, że ostatnio znów zaczęłam nieco mieszać w swoim życiu, po okresie pewnej stabilizacji duchowej, teraz czas na nowe wyzwania, oddech złapany, więc i energii będzie dużo, aby im podołać, a jaki zapał jeszcze mi towarzyszy. 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *